Araba alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sıfır veya İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

  Araba araştırmaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızı önceden belirlemeye gayret edin. Model ve marka araştırmasına başlamadan önce arabanızı nerede ve hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin.

  Şu sorular size yardımcı olabilir:

  • Kısa mesafede mi kullanacaksınız, uzun yol mu yapacaksınız?
  • İş ağırlıklı mı kullanacaksınız, aileniz için mi alıyorsunuz?
  • Hangi konfor elemanlarını istiyorsunuz?
  • Hızlı mı olmalı, güvenli mi yoksa ekonomik mi?
  • Kaç yıl süreyle kullanmayı düşünüyorsunuz?

  Bu soruları kafanızda yanıtladıysanız, alacağınız araba konusunda bazı modelleri çoktan elemiş olacaksınız.

  İkinci El Araç Kontrolleri:

  İstediğiniz gibi bir araç bulduğunuzu düşünüyorsanız ve bu konuda fazla tecrübeniz yoksa, araca bakmaya teknik özelliklerden anlayan bir tanıdığınızla veya bir oto tamircisi ile gitmeniz en iyisi. Aracı kontrol ederken şunlara bakmanız gerekiyor:

  Kaporta: Aracın daha önceden hasar görüp görmediğini, gördüyse bu hasarın ne kadar olduğunu belirlemek için boyasına dikkatle bakın. Kaportanın iç ve dış boyalarını karşılaştırın, değişen kısımlara bakın. Kaporta üzerinde darbeli ve paslı kısımlar var mı diye araştırın.
  Lastikler: Lastik dişlerine ve aşınmalara bakın. Yedek lastiği kontrol edin.
  Farlar ve sinyaller: Arabanın farlarını, sinyal lambalarını, gösterge ışıklarını kontrol edin. Göstergelerin doğru çalışıp çalışmadıklarına bakın.
  Sızıntı kontrolü: Aracı mümkünse yıkamaya götürün. Bunu test sürüşü esnasında da yapabilirsiniz. Yıkama sırasında camlardan su alıp almadığını kontrol edin. Bagajı da bu açıdan kontrol etmeyi unutmayın.
  Servis kayıtları: Aracın servis kayıtlarını isteyebilirsiniz. Kayıtlarının olması olumlu bir özelliktir.
  Diğer teknik kontroller: Aracın sahibinden izin isteyip aracı servise götürebilirsiniz. Serviste size almak istediğiniz araç hakkında detaylı bir rapor çıkartılır. Böylece değişen parçaları, elektrik aksamı, süspansiyon sistemi, tabanında ve şasesinde önemli bir hasar olup olmadığı gibi bilgileri bir uzmana onaylatabilirsiniz.
  Belgeler: Aracı alırken belgelerinin tam olması önemlidir. Ruhsat, garanti belgesi, vergi makbuzlarını dikkatle inceleyerek her şeyin düzenli olduğunu garanti altına alın. Aracın temiz kağıdını isteyerek eski sahibine ait olabilecek her türlü vergi borcu, trafik cezası, OGS cezası vs. olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
  Çalıntı olup olmadığını anlama: Aracın üzerindeki motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Aracın çalıntı olması, paranızı tamamen kaybetmenize ve kendinizi temize çıkartmak için uğraşmanıza neden olacaktır.

  İster sıfır, ister ikinci el araç alırken imzalayacağınız belgeleri dikkatle incelemeyi ihmal etmeyin. Verilen depozitonun, peşinatın, komisyonun herhangi bir anlaşmazlık halinde geri ödemesi şartlarını mutlaka yazılı hale getirin.

  Kaynak: sigortam.net
   


Sayfayı Paylaş