Apple'ın Jailbreak Bilmecesi!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Apple'ın iOS 4.2'de jailbreak'la ilgili sessiz sedasız yaptığı bir değişiklik ne anlama geliyor?
  Apple, Jailbreak algılayıcı API'yı etkinleştirmesinden yaklaşık altı ay sonra devre dışı bıraktı. Aygıt yönetimi şirketleri, bunun sebebinin henüz bilinmediğini söylüyor.

  Yeni API, Haziran'da iOS 4.0'la birlikte yayınlanan mobil aygıt yönetimi paketinin (MDM) bir parçasıydı. Bu API'lar, AirWatch veya Afaria gibi üçüncü parti MDM'lerde kullanıma sunuluyordu. Yeni API'lar sayesinde bu sunucular, iOS veya aygıtta bulunan özelliklere ve bilgilere ulaşabiliyordu. Ancak yakın zamanda yayınlanan 4.2 sürümüyle birlikte jailbreak'i algılayan API kaldırıldı veya devre dışı bırakıldı.

  Bu algılama API'sı MDM uygulamalarına sistemin ihlal edilip etilmediğini soruyordu. Jailbreak, sistem dosyalarının bir bölümünü değiştiriyor ve sistemdeki bazı düşük seviye özellikleri kullanarak kullanıcının kendi veya üçüncü parti uygulamaları çalıştırmasına izin veriyor.

  Önceleri MDM üreticileri, jailbreak'i algılayabilmek için kendi işletim sistemi denetimlerini oluştururken yeni API, uygulamaların işletim sistemine direkt olarak erişmesine izin veriyordu.
   


Sayfayı Paylaş