Apartmanda rahatsızlık verenler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Apartmanlar sürekli taşkınlık yapıp kat sahiplerini rahatsız eden hiçbir uyarıyı dikkate almayan kişiler hakkında neler yapılabilir;

  Öncelikle şunu belirtelim; İlgili Kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  Kira sözleşmesinde kiracıların komşularına rahatsızlık vermemesi gerektiği belirtilmiştir. Sürekli olarak başkalarına sıkıntı verecek düzeyde gürültü yapmak, örneğin yüksek sesle müzik dinlemek, havlayan köpekler, otomobiller ve ev partileri bu kapsama girer.

  Apartmanda gürültü yapan kiracılardan, diğer kat maliklerini rahatsız etmeleri nedeni ile tahliye istenebilir. Kat Mülkiyeti Kanunu madde 33'te yer alan esaslara göre, kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebildiğini unutmamalısınız.

  Tespit edilen süre içinde hâkimin kararını yerine getirmeyenlere, aynı mahkemece, ikiyüz elli Türk Lirasından ikibin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. 25 inci madde hükmü saklıdır. Ayrıca gerek kat malikleri ve gerekse bağımsız bölümü her ne sebeple olursa olsun sürekli biçimde kullananlar, bağımsız bölümü, eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak ve diğerlerini rahatsız etmemek zorundadır.
   


Sayfayı Paylaş