Apartmanda Ortak Giderler Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 2 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Apartman Ortak Giderleri
  Apartmanda Ortak Giderler Nelerdir, Kat Mülkiyeti'nde genel giderlere katılım ilkeleri, Apartman Giderleri, Apartmanın ortak giderleri nelerdir

  Ortak gider kat mülkiyetine konu olan ana taşınmazın varlığı, devamı, onarımı vb. gerekliliklerin yerine getirilmesi için zorunlu her türlü masraftır. Kat Mülkiyeti Kanunu genel gider kavramı etrafında konuyu kavramlaştırmaktadır.

  Ortak Giderler Kat Malikleri Tarafından Eşit Miktarda Ödenmek Zorundadır.

  Kat Mülkiyeti Kanununa göre; eşit olarak ödenecek ortak giderler ile kat malikinin arsa payı oranında ödenecek giderler açık-net olarak saptanmıştır.

  Eşit Katılımı Gerektiren Ortak Giderler

  Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri için toplanacak aidat-avansa kat malikleri eşit olarak katılmak zorundadır.(Anılan kişilerin maaş fazla mesai sigorta primleri bir bütün olarak değerlendirilmektedir.

  Arsa Payı Oranında Katılımı Gerektiren Ortak Giderler: Ana taşınmaz sigorta edilmiş ise sigorta primleri ile apartmanın ortak yerlerinin bakım, onarım; güçlendirme giderleri, yönetici aylığı ve ortak tesislerin işletme giderleri konusunda kat malikleri arsa payı oranında ortak giderlere katılmak zorundadır.
   


Sayfayı Paylaş