Apartmanda Müzik Dinleme Saatleri

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Apartmanda müzik dinleme saatleri nedir?

  Apartmanda Gürültü Kanununa göre, belirlenen saatler dışında gürültü yapmak suç teşkil ediyor. Bu yasağa uymayanların Kabahatler Kanununa göre haklarında cezai işlem uygulanır.

  Apartmanlarda gürültü yönetmeliğine göre mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılmalıdır. Bu müzik aletlerinin çalınması için belirli saatler belirlenmiş olmalıdır ve bu saatler dışında apartmanda herhangibir müzik aleti çalınması durumunda şikayet ve cezai işlem yapılabilmektedir.

  Yönetim kendisine gelen şikayet neticesinde ilgili kişiye uyarıda bulunmalıdır. Yasağa uymama durumunun devam etmesi sonucunda ise, yönetim bir tutanak hazırlayarak mahkemeye şikayet edebiliyor.

  Mesai günlerinde öğleyin saat 13:00 ile 15:00 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 22:00 ile sabah 7:00 arasında (gece istirahatı) gürültülü hareketler kesinlikle yasaktır.

  Ayrıca hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise bütün gün "istirahat vakti" olarak kabul edilmesi nedeni ile gün boyunca gürültülü davranışlardan kaçınmak gerekmektedir.

  Eğer apartman yönetimi kural koyarken müzik aleti çalınması hususunda bir yasaklama getirmediyse komşuların rahatsız olmayacakları saatlerde müzik aletlerini çalmaları gerekmektedir. Fakat hiçbir şekilde bu konuda yasak yok diyerek saatlerce komşuları rahatsız edecek şekilde müzik aleti çalmanın cezası yine yukarıdaki işlemlerde olduğu gibi olacaktır. Yönetime şikayet etme hakkınız bulunuyor gereken uyarı yapılır uyulmadığı taktirde cezai işlem uygulanır daire sahibi mahkemeye verilir. Apartman yönetiminin tüm bunları yapmaya hakkı vardır.
   


Sayfayı Paylaş