Apartmanda Köpek Beslemek Hukuk

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Apartmanda köpek beslemenin hukuki boyutu nedir?

  Apartman Yönetim Planında; bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde köpek-kedi vs. gibi herhangi bir hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde köpek beslemesi mümkün değildir.

  Yönetim planında hayvan beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadığı haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan çevreyi ve komşuları rahatsız etmeme koşulunun oluşması gerekir. Yönetim planında böyle bir yasak bulunmayan binalarda hayvan beslenebilir.

  Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayıp, bu hususta aslolan yönetim planıdır. Yönetim planında ortak mahaller için yasaklama getirilmiş ise ortak mahallerde; bağımsız bölümler için de yasaklama getirilmişse bağımsız bölümlerde de hayvan beslenemez.

  Yönetim planındaki yasaklama, hayvanın türüne, cinsine, büyüklüğüne, rahatsızlık verip vermediğine, beslendiği yerin ortak mekan veya bağımsız bölüm olmasına bakılmaksızın uygulanır.

  Yönetim planında bu hususta herhangi bir yasaklama yoksa, ister ortak mahalde ve isterse bağımsız bölümde olsun, kriter diğer kat malıklerine ve/veya kullanıcılarına rahatsızlık verip vermemesidir. Rahatsızlık somut bir kritere ve/veya kaç kişinin rahatsız olduğuna bağlı olmayıp, uyuşmazlık halinde mahkeme tarafından tespit edilir.

  Eğer büyük bir köpek türü besleyecekseniz bu tür köpeklerin, sürekli enerjisini harcamaya ihtiyacı vardır. Antreman yapmaya ihtiyaçları vardır. Enerjisini boşaltamayan köpek, sürekli huzursuzluk çıkartacak, olur olmaz seslere havlayacaktır. Günde en az 2'şer saat gezdirmeniz ve aktif oynamanız gerekir ki, zaman zaman bu süre bile, Rothweiller, german sheppard, doberman gibi köpeklere yetmeyecektir.

  Köpeklerinizin itaat eğitimlerini, en küçük yaşlardan itibaren vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin anneden ayrılan 2-3 aylık köpekler bile ilk etapta ne dediğinizi anlamasalar bile, sizin ses tonunuzun, yumuşaklığına ve sertliğine alışacak, sizin vücut dilinizi çözmeye başlayacaktır. Bu da ileri ki dönemlerde, aranızdaki diyaloğu kuvvetlendirecektir.
   


Sayfayı Paylaş