Apartmanda Hayvan Beslemek

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  apartmanda evcil hayvan beslemek
  apartmanda köpek besleme kuralları
  apartmanda kedi köpek beslemek
  apartmanda köpek besleme kanunu

  Apartmanda hayvan beslemeden önce ne yapmak gerekiyor?

  Apartman Yönetim Planına (muhtemelen 27.maddesine) bakınız.

  Bu yönetim planı kat maliklerini ve kiracıları bağlar.

  Yönetim Planını yöneticide ve (yönetici göstermezse) tapu dairesinde bulabilirsiniz.

  - Her apartmanın bir yönetmeliği var, önce buna bakmak işleri kolaylastırır. Bazı sözlesmelerde, çiftlik hayvanlarinin evde beslenmesi yasaktir gibi bir madde yer aliyor. Çiftlik hayvanlarinin içine kedi ve köpek de dahil! Bu madde varsa onun kaldirilmasi için çogunlugu saglamanin büyük faydasi var. Çünkü bu maddeler degistirilebilir. Bazen apartmanlarda bir daireye köpek alindiktan sonra komsular bu maddeyi ekleyebiliyor. Sonradan eklenmis bir maddenin hiçbir geçerliligi yok.

  Ev hayvanlarinin ne gibi haklari var?

  - 5199 numarali Hayvanlari Koruma Kanunu'nun besinci fikrasinda bakima muhtaç olan hayvanlarin evden atilamayacagina dair bir uyari var. Yani, ev hayatina alismis, yasli ya da saglik sorunlari olan hayvanlari sokaga atmak suç. Ama birakin hayvan besleyenleri, hálá bu yasadan haberdar olmayan hukukçular bile var! Hayvanin tahliyesine karar verilebiliyorlar ama bir yanda da böyle bir yasa var. Evde baktigi hayvani sokaga birakan birine karsi sahitler bulur ve fotograf ya da kamera görüntüsü alabilirseniz bu kisi ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

  Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayip, bu hususta aslolan yönetim planidir. Yönetim planinda ortak mahaller için yasaklama getirilmis ise ortak mahallerde; bagimsiz bölümler için de yasaklama getirilmisse bagimsiz bölümlerde de hayvan beslenemez.
  Yönetim planındaki yasaklama, hayvanın türüne, cinsine, büyüklüğüne, rahatsızlık verip vermedigine, turkeyarena.net beslendigi yerin ortak mekan veya bagımsız bölüm olmasına bakılmaksızın uygulanır.

  Yönetim planında bu hususta herhangi bir yasaklama yoksa, ister ortak mahalde ve isterse bagimsiz bölümde olsun, kriter diger kat maliklerine ve/veya kullanicilarina rahatsizlik verip vermemesidir. Rahatsızlık somut bir kritere ve/veya kaç kisinin rahatsiz olduguna baglı olmayıp, uyuşmazlık halinde mahkeme tarafindan tespit edilir.

  apartmanda hayvan beslenmesi, apartman dairesinde köpek beslemek, apartmanda kedi beslemek, apartmanda köpek beslemek
   


Sayfayı Paylaş