Apartmanda Hayvan Beslemek Yasak Mı

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Apartmanda Hayvan Beslenmesi İzni ve Yasağı

  Apartman Yönetim Planında; bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde köpek-kedi vs. gibi herhangi bir hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde hayvan beslemesi mümkün değildir.

  Aşağıda sıralananlar, apartman yönetim planında böyle yazılı bir madde olmaması halinde yapılacaklardır:

  1) Köpekten rahatsız olmayan apartman sakinlerinin beyanları alınır. Örnek: Apartmanın şu numaralı dairesinde oturan A şahsının köpeğinin bu apartmanda oturması bizi hiçbir şekilde rahatsız etmemektedir. Şikayetçi değiliz. Toplu imza, muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarına dair onay.

  2) Mahkemede savunma: Eğer o apartmanda köpekle beraber eskiden beri oturuluyor ve şikayet son zamanlarda yapılıyorsa, o zaman niye simdi şikayet ediyor? Şikayet sahibinin köpeği bir şekilde taciz ederek havlamasına sebep olduğu söylenebilir.

  3) Çevre İl Müdürlüğünden gürültü seviyesinin tespiti. Yani kendi evindeki köpeğin çıkardığı sesin kamuyu rahatsız edip etmediğinin tespiti. Ses tespiti desibel olarak yapılıyor. Bunda birkaç önemli nokta var:

  Ses tespiti şikayetçi olan kişinin evinden, yani başka bir daireden yapılır. Ayrıca tek bir kere köpeğin yüksek sesle hav demesi, ölçüm için yeterli değildir. Bu işin usulü, mühürlü bir teyp kullanılarak şikayetçi kişinin evinden en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapılmasıdır.
   


Sayfayı Paylaş