Apartmanda Halı Silkelemenin Cezası

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Apartmanda Halı Silkelemenin Cezası Nedir

  apartmanda halı silkelemek, balkonda halı silkelemek, balkondan halı kilim çırpılması, Balkondan halı silkelemek ne kadar kanuni?

  Türk Ceza Kanunu
  Mala zarar verme
  Madde 151 - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  Türk Ceza Kanunu
  Kişilerin huzur ve sükununu bozma
  Madde 123 - (1) Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

  Yukarıda yer alan suçtan işlem yapılabileceği kanaatindeyim.

  Aksi görüş

  - TCK 151.maddesine göre mala zarar verme suçu oluşmaz kanısındayım:
  Balkondan halı silkelemek taşınmaza zarar vermemektedir. "Kirletme" kürk mantoya boya atan hayvan severlerin eyleminde olduğu gibi mala zarar verme kastının varlığına bağlıdır.

  - TCK 123.maddesine göre kişilerin huzurunu bozma suçu oluşmaz kanısındayım: Bu suçun oluşması için üst kattaki komşunun kastı alt kattaki komşunun huzurunu bozmak olmalıdır. Halbuki halı silkeleyenin kastı huzur bozmak değildir.

  - Olay MK 730.maddesinden çok "Komşu Hakkı" başlıklı MK 737.maddesine uymaktadır. Ne var ki büyük emek, zaman ve masraf gerektiren bu davada halı silkelemekten doğan zararın kanıtlanması zorluğu olacaktır. Sonucunda alınacak tazminatın dava giderlerini karşılayıp karşılamayacağı belli değildir.

  Sonuç olarak belediye zabıtasına şikayet etmek daha çabuk ve daha etkili sonuç verecektir. Bulunduğunuz beldenin Belediye Yasakları Yönetmeliğini inceleyiniz. Balkondan halı silkelemek kanunlarda suç olarak belirlenmediğinden Yönetmelikte mutlaka yer almıştır.
   


Sayfayı Paylaş