Apartmanda Halı Silkelemek Yasak Mı

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Apartmanda halı silkelemek çırpmak yasak mı?

  Öncelikle bu konuda apartman yönetim planınızda bir hüküm olup olmadığnı incelemenizde fayda vardır. Ayrıca, Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde, kat maliklerinin doğruluk kurallarına uymaları ve birbirlerini rahatsız etmemeleri hususu düzenlenmiştir. Bu nedenle, yönetim planınızda konu ile ilgili özel bir düzenleme yok ise, KMK 18. maddesi doğrultusunda halı silkelenmesi uygun olmayacaktır.

  Ayrıca TCK 123.maddesine göre kişilerin huzurunu bozma suçu oluşmaz kanısındayım: Bu suçun oluşması için üst kattaki komşunun kastı alt kattaki komşunun huzurunu bozmak olmalıdır. Halbuki halı silkeleyenin kastı huzur bozmak değildir.

  Olay MK 730.maddesinden çok "Komşu Hakkı" başlıklı MK 737.maddesine uymaktadır. Ne var ki büyük emek, zaman ve masraf gerektiren bu davada halı silkelemekten doğan zararın kanıtlanması zorluğu olacaktır. Sonucunda alınacak tazminatın dava giderlerini karşılayıp karşılamayacağı belli değildir.

  Sonuç olarak belediye zabıtasına şikayet etmek daha çabuk ve daha etkili sonuç verecektir. Bulunduğunuz beldenin Belediye Yasakları Yönetmeliğini inceleyiniz. Balkondan halı silkelemek kanunlarda suç olarak belirlenmediğinden Yönetmelikte mutlaka yer almıştır. Örneğin;

  1580 Sayılı Belediye Kanununa göre İstanbul Büyüksehir Belediye Meclisinin 30 Ocak 1987 gün ve 1987/65 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve İstanbul Valiliği tarafından 27 Şubat 1987 tarihinde tasdik edilmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Yönetmeliği FASIL – 2 Temizlikli ilgili Emir ve Yasaklar bölümü Madde 2

  (j) Kapı, pencere, balkon. teras, hava ve ışık mahallerinden sokağa, caddeye, arsaya. bahçeye veya bitişik evlerin teraslarına damlarına çöp süprüntü, paçavra, kağıt. yemek artıkları, bulaşık veya çamaşır suyu atmak, dökmek, suları caddeye akacak şekilde çiçek sulamak ve yıkamak, binaların teras, aydınlık, balkon, pencere ve merdivenlerinden halı, kilim, elektrik süpürgesi torbası muhteviyatı temizlik bezleri, paspas vs. silkelemek ve dökmek, ( Herhangi bîr kimseyi rahatsız etmemek şartı ile yalnız pazartesi günleri 9-12 arasında halı ve kilim silkelenebilir. ) Karlı havalarda ev ve apartmanların kapı ve tretuvarlarında biriken karları temizlememek.

  Yukarıdaki yönetmeliğe göre hiç kimseyi rahatsız etmiyorsa Pazartesi günleri 9-12 arası yapılabilir deniliyor. Bu maddeye göre eğer rahatsız olanlar varsa silkeleme yapılması mümkün değildir.
   


Sayfayı Paylaş