Apartmanda Çatı Kullanımı

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Apartmanda çatı ortak kullanım alanı
  apartmanda çatı sorunu
  apartman çatı tamiri
  Apartman Çatısı-Teras konusunda Yargıtay Karar Özetleri

  Apartmanda Çatı Kullanımı
  Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsapayları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genelkömürlük, garaj, çatı,teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

  Madde 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

  Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça, anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat,onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Kendi bağımsız bölümünde ise ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızasıile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

  Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

  Kaynak: KMK

  Apartman Çatısı-Teras konusunda Yargıtay Karar Özetleri

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 17/02/2005 Esas No : 2005 / 661 Karar No : 2005 / 922
  Özü : ANA YAPIDAKİ ORTAK TERASIN ONARIMINA TÜM KAT MALİKLERİNİN KATILIMI ZORUNLU OLUP, DAVACININ BİR KISIM KAT MALİKİ LEHİNE FERAGATİ HALİNDE ONARIM GERÇEKLEŞ MEYECEĞİNDEN TÜM KAT MALİKLERİNİN ONARIMA KATILMASI GEREKİR

  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih :01/06/1995 Esas No : 1995 / 5755 Karar No : 1995 / 6582
  Özü :
  TERAS DAVALI TERAS KATI MALİKİ TARAFINDAN KULLANILMAKTA OLSA BİLE ORTAK YERLERDENDİR. DAVALININ TERAS KAPLAMASININ HASARA UĞRAMASI KONUSUNDA HERHANGİ BİR EYLEMİ OLDUĞU TESPİT EDİLMEDİKCE ORTAK OLAN BU YERDE VUKU BULAN HASAR VEYA DİĞER BAĞIMSIZ BÖLÜMLERDE SEBEP OLUNAN HASAR TÜM KAT MALİKLERİNİN SORUMLULUĞU ALTINDADIR.

  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 23/03/1995 Esas No : 1995 / 2636 Karar No : 1995 / 3574
  Özü :
  MİMARİ PROJE İNCELENMEK SURETİ İLE DÜZENLENEN BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE ANAGAYRİMENKULDE TERASA AYRI BİR ÇIKIŞ MEVCUT OLMAYIP TERASA ÇIKIŞ GEREKTİĞİNDE DAVALININ BAĞIMSIZ BÖLÜMÜNDEN GEÇME ZORUNLULUĞU VARDIR. BÖYLE BİR DURUMDA DİĞER KAT MALİKLERİNİN TERASA ANCAK HERHANGİ BİR TAMİRAT YAPMAK YADA ORTAK AMACA YÖNELİK BİR TESİSİ KURMAK VEYA BAKIMINI İCRA ETMEK İÇİN SÖZ KONUSU OLABİLECEĞİ CİHETLE TERASA ÇIKIŞIN BU FAALİYETLERLE SINIRLI VE DAVALININ UYGUN OLARAK BELİRLEYECEĞİ ZAMANLARA MÜNHASIR OLMASI GEREKTİĞİ DİKKATE ALINMALIDIR.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ortak Yerlerden olan ÇATI ve TERAS Hakkında Yargıtay Karar Özetleri


  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 28/02/1995 Esas No : 1995 / 1816 Karar No : 1995 / 2639
  Özü :
  TERASA ÇIKIŞ DAVALININ İDDİA ETTİĞİ GİBİ DAVALIYA AİT BAĞIMSIZ BÖLÜM İÇİNDEN SAĞLANIYORSA, DAVACININ TERASTAN YARARLANMASI ANCAK ORADA ARIZA OLARAK ÇIKABİLECEK HERHANGİ BİR KULLANIM SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA MÜMKÜNDÜR.

  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 31/01/1992 Esas No : 1991 / 248 Karar No : 1994 / 282
  Özü :
  KAT MÜLKİYETİ KANUNUNUN 19. MADDESİ HÜKMÜNE GÖRE KAT MALİKLERİNDEN BİRİ BÜTÜN KAT MALİKLERİNİN RIZASI OLMADIKÇA ANA GAYRİMENKULÜN ORTAK YERLERİNDE BULUNAN ÇATIDA İNŞAAT VE TESİS YAPAMAZ İSE DE, YARGITAY’IN YERLEŞMİŞ UYGULAMALARINA GÖRE ANA BİNAYA ZARAR VERMİYEN, ESTETİĞİNİ BOZMAYAN VE KAT MALİKİNİN ARSA PAYI İLE ORANLI BULUNAN BÜYÜKLÜKTE, GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMAYA YÖNELİK ISITMA SİSTEMİNİN KURULMASINDA KAT MALİKLERİNİN RIZASININ ALINMASI ZORUNLULUĞU BULUNMAMAKTADIR.

  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 30/03/2006 Esas No :2006 / 1820 Karar No :2006 / 2566
  Özü :
  KAT MALİKLERİNDEN HER BİRİ, ARALARINDA BAŞKA TÜRLÜ ANLAŞMA OLMADIKÇA ANA TAŞINMAZIN BÜTÜN ORTAK YERLERİNİN BAKIM, KORUMA VE ONARIM GİDERLERİ İLE ORTAK TESİSLERİN İŞLETME GİDERLERİNE VE DİĞER GİDERLER İLE İLGİLİ AVANSA KENDİ ARSA PAYI ORANINDA KATILMAKLA YÜKÜMLÜDÜR. GİDER VEYA AVANS PAYINI ÖDEMEYEN KAT MALİKİ HAKKINDA DİĞER KAT MALİKLERİNDEN HER BİRİ BU KANUNA GÖRE DAVA AÇABİLİR, İCRA TAKİBİ YAPABİLİR. KAT MALİKİNİN PAYINA DÜŞECEK GİDER VE AVANS BORCUNDAN, GECİKME TAZMİNATINDAN BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİN BİRİNDE KİRA AKDİNE, OTURMA HAKKINA VEYA BAŞKA SEBEBE DAYANARAK DEVAMLI BİR ŞEKİLDE FAYDALANANLAR DA MÜŞTEREKEN VE MÜTESELSİLEN SORUMLUDUR. ANCAK, KİRACININ SORUMLULUĞU ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİRA MİKTARI İLE SINIRLI OLUP YAPTIĞI ÖDEME, KİRA BORCUNDAN DÜŞÜLÜR


  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 26/12/2005 Karar No : 2005 / 11660 Esas No : 2005 / 9755
  Özü : DOSYADA TOPLANAN BELGE VE BİLGİLERE GÖRE, KAT MÜLKİYETLİ ANA TAŞINMAZDA DAVAYA KONU BİNANIN ÜZERİ PROJESİNDE AÇIK TERAS OLUP, BURADAN AKAN SU SIZINTILARINDAN DAVACIYA AİT BAĞIMSIZ BÖLÜMÜNZARAR GÖRDÜĞÜ, BU NEDENLE TERASIN ONARILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÇEKİŞME YOKTUR. BÖYLE BİR DURUMDA TERASIN ONAYLI PROJESİNE UYGUN OLARAK ISI VE SU YALITIMI YAPILIP ONARILMASINA KARAR VERMEK GEREKİRKEN, TERAS ÜZERİNE AHŞAP OTURTMA ÇATI YAPILMASINA KARAR VERİLMESİ YASANIN 19.MADDESİNİN EMREDİCİ HÜKMÜNE AÇIKÇA AYKIRILIK OLUŞTURMAKTADIR


  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 07/03/2005 Esas No : 2004 / 9825 Karar No : 2005 / 1756
  Özü : KAT MÜLKİYETİNE TABİ TAŞINMAZDA AÇIK TERASTAN SIZAN SULAR BAĞIMSIZ BÖLÜME ZARAR VERİYORSA, MİMARİ PROJEYE GÖRE ÇATI YAPMAK MÜMKÜN İSE BAĞIMSIZ BÖLÜM MALİKİ ÇATI MASRAFLARINI İSTEYEBİLİR. PROJE ÇATI YAPMAYA UYGUN DEĞİLSE ORTAK ALAN OLAN ÇATIYA EL ATMA KABUL EDİLMELİDİR.

  —————————-oOo————————-

  Yargıtay 18. Hukuk Dairesi
  Tarih : 29/06/2004 Esas No : 2004 / 3645 Karar No : 2004 / 5469
  Özü : ANATAŞINMAZIN SAĞLAMLIĞI İLE BAKIMI VE KORUNMASI HER KAT MALİKİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR GÖREV OLUP, ACİL VE ZORUNLU HALLERDE VEYA MAHKEMECE YAPTIRILAN TESPİTTE, ANATAŞINMAZIN ORTAK YERLERİNİN TAMİR VE BAKIMI YANINDA KULLANILAN MALZEMELERİN ÇÜRÜMESİ YA DA ESKİMESİ HALLERİNE MÜNHASIR OLMAK ÜZERE, KAT MALİKLERİ KURULUNDAN KARAR ALINMADAN, İLGİLİ KAT MALİKİ GEREKLİ ONARIMI YENİLEME VE TAMİRATLARI TEK BAŞINA VE PROJESİNE UYGUN OLARAK YAPTIRARAK, MASRAFLARI DA DİĞER KAT MALİKLERİNDEN İSTEYEBİLİR. ONARIMA MUHTAÇ OLAN BÖLÜMÜN MÜTEMMİM CÜZÜ NİTELİĞİNDEKİ IŞIKLIK VS. GİBİ BÖLÜMLERİNİN DE, -BU İŞİ YAPAN USTANIN GEREK GÖRMESİ DURUMUNDA,- MUTLAKA

  Kaynak: muzafferdeligoz.com.tr
   

Sayfayı Paylaş