Apartmanda Balkon Kapatma Yasakmı

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Apartmanda Balkon Kapatma Yasak Mı
  Apartmanda Balkon Kapatma İle İlgili Son Durum Ne, Apartmanda Balkon Kapatmak Yasakmı

  Kapatma olayında, balkonun gömme balkon olması, taban alanının artmaması, taşıyıcı unsurların ve çekme mesafelerinin etkilenmemesi durumunda, balkonun camla kapatılmasında, yasaya aykırılı olmadığına karar veriliyor.

  Gömme balkonun, alüminyum çerçeve ve cam ile kapatılması suretiyle, taban alanı dışında yeni ve fazladan bir alan kazanılmadığı, çekme mesafesinin ihlal edilmesinin söz konusu olmadığı, yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilemediği, cephe görünümünde meydana gelen değişikliğin ise ruhsat almayı gerektirmediği, bu nedenle ruhsat gerektirmeyen bu tür tadilatlar için, yıkım işlemi tesis edilmesinin ve para cezası verilmesinin hukuka uygun olmadığına...” oybirliğiyle karar verilmiştir

  Konunun iki boyutu var. İmar mevzuatı ve kat mülkiyeti. Danıştay'ın verdiği kararlar imar mevzuatını ilgilendiriyor.

  İmar mevzuatı bakımından değerlendirme: 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 21. maddesinde; "derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile çatı onarımı ve kiremit aktarılması ve yönetmeliğe uygun olarak mahallin hususiyetine göre belediyelerce hazırlanacak imar yönetmeliklerinde belirtilecek taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilatlar ve tamiratlar ruhsata tabi değildir". Bu hükme göre yapının bağlı bulunduğu belediyenin imar yönetmeliğine bakılarak durum değerlendirilecektir.Bu konuda imar yönetmeliğinde bir hüküm yoksa, hatta gömme balkonun kapatılması ruhsata tabi olmasa bile, böyle bir uygulama ruhsat eki mimari projeye aykırı olacaktır. Çünkü mimari projedeki plan ve görünüş değişmektedir. Dolayısıyla ruhsat eki mimari porjeye aykırılık nedeniyle İmar Kanununun 32 ve 42. maddelerdeki müeyyidelerin uygulanması gerekir.

  Kat mülkiyeti kanunu bakımından değerlendirme: KMK m 19/2 uyarınca "kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz". Daha önceden oybirliği gerektiren bu işler için, 2007 yılında 5711 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonucu, 4/5 çoğunluk getirilmiştir. Dolayısıyla, ister gömme ister açık, isterse yarı açık olsun tüm balkon kapama işlemlerinde kat mülkiyeti hukuku bakımından kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası gerekir.
   


Sayfayı Paylaş