Apartmanda Aidat Ödemeyen Kişiye Ne Yapılabilir

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Apartman aidatını ödemeyen kişiye dava açılabilir mi
  Apartmanda Aidat Ödemeyen Kişiye Ne Yapılabilir, Binada Aidat Vb şeyleri Ödemeyen Kişi, Apartmanda aidat borcu ödenmemesi ve cezası

  Geçmiş dönem alacakları için kat mülkiyeti kanununda ki faiz oranıyla icraya verirsiniz.

  Aidat ödememeyi alışkamlık haline getiren kişiyi ise ödemediği dönemlerin gerçek bilançoları ve ödeme koçanında ödemediğini ve veya bankaya aytırılıyorsa bankaya para yatırmadığını belirten dilekçe ile ' sulh hukuk ' mahkemesinde dava açabilirsiniz.

  Kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça;
  a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi elektrik,su,asansör giderlerine ve bunlar için toplanan avansa eşit olarak;
  b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderler ile ortak tesislerin işletme giderlerine, kendi arsa payı oranında, katılmakla yükümlüdür (Kat Mülkiyeti Kanunu Md. 20).

  Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki, ödemede geciktiği günler için aylık yüzde 10 hesabıyla gecikme tazminatı öder. Buna göre, aidatı 15 gün geciktiren, yüzde 5 gecikme tazminatı ödemek zorunda.

  Evi de satılacak
  Olay, aylık yüzde 10 gecikme tazminatı ile bitmiyor. Devamı da var!.. Kat maliklerinden biri örneğin; 6 no’lu dairenin sahibi, aidat borcunu ödemezse, diğer kat malikleri, 6 no’lu dairenin mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini, hakimden isteyebiliyorlar. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 25. maddesine göre,

  a) Ortak giderler ve avanstan, kendine düşen borcu ödemeyen ve hakkında iki takvim yılı içinde üç kez icra ve dava takibi yapılan, kat malikine ait gayrimenkulün,

  b) Kendi bağımsız bölümünü randevu evi, kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlak ve adaba aykırı harekette bulunan kat malikine ait gayrimenkulün, talep edilmesi halinde, diğer kat maliklerine devredilmesi söz konusu olabilecek.

  Görüldüğü gibi, "aidat" deyip geçmemek lazım. Kat malikleri ve kiracilar, apartmanin ortak giderlerine katilmak zorundadir (KMK.m.20). Ortak gider borcu için kiraci ve kat maliki müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Yönetici ve diğer kat malikleri, aidat borcunun tahsili için, borçlular aleyhine icra takibi yapabilir, dava açabilir (KMK.m.20/II). Geciken aidat borcuna aylık % 10 temerrüt faizi isleteyebilirsiniz. Ancak kiracının ortak giderlere katılma borcunun kira tutarı ile sinirli olduğunu unutmayınız(KMK.m.22/I) her kesin ev sahibi olması ve aidat borcunu ödeme gücüne sahip olması dilerim.

  Kaynak: Abdullahkurhan.com.tr
   


Sayfayı Paylaş