Apartmanda Adsl Kullanımı

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Binada Ortak adsl Kullanımı? Kaçak ADSLe dikkat
  ADSL ortak kullanma Bilişim suçu mudur?
  Apartmanda kullanılan ortak ADSL aboneliğinin hukuki durumu nedir?

  Apartmanda Adsl Kullanımı Yasal Süreç
  Telekom abonelik sözleşmesine bu konuda kısıtlama koyuyor. Böyle bir paylaşım yasal değildir.

  Bilir kişi yorumu 1:
  Bu şekilde bir abonelikten binaya dağıtımlar sıkça yapılıyor ve şu ana kadar kimseden bir yasal sorun duymadım. Ancak daha önemli meseleler var. Örneğin abonelik Mehmet adına alındı. Kullanıcılardan birisi (çocuk pornosu gibi) yasaklı sitelere girdi yada yasaklı işler yaptı (Banka hesaplarını hack etmek veya virüs yaymak gibi). Bu halde hat dağıtılan her bilgisayar internete aynı IP nomarası ile bağlanmış olacağından bu işi kimin yaptığı anlaşılamayacak ve Mehmet yasal sorumlu sayılacaktır. Buda büyük bir risk. Saygılarımla...

  Bilir kişi yorumu 2:
  Telekom abonelik sözleşmesine bu konuda kısıtlama koyuyor. Dolayısıyla bu paylaşım yasal bir engel olmasa dahi, sözleşmeye aykırılık oluşturuyor. Ancak elbette genel işlem şartı olduğu iddiasıyla geçersizlik savında bulunulabilir ve bana sorarsanız bu yönüyle de geçerliliği tartışılır bir hükümdür. Ancak Türk Hakimlerinin genel işlem şartlarının iptaline uygulamada pek sıcak bakmadığı düşünüldüğünde, bu savunma ile kolayca sonuç alınabileceğini düşünmüyorum.

  Ayrıca abonenin diğer kullanıcıların eylemlerinden dolayı cezai sorumluluk riski konusunda yukardaki cevap yazan arkadaşımızın isabetli görüşlerine aynen katılıyor ve bu açıdan hukuken sakıncalı bulunmasa dahi, uygulanmasını önermiyorum. Özellikle de abone sözleşmesi sizin adınıza ise..

  Not: bilir kişi yorumları çeşitli internet sitelerinden alıntıdır.

  apartmana adsl paylaşımı-hangi kablo kimde kalcak?
   


Sayfayı Paylaş