Apartman Yönetimi Genel Kurulu

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Apartman yönetimi genel kurulu görevleri
  Apartman yönetimi genel kurulu kimlerden oluşur
  Apartman Yönetimi Oluşturma, Kat Malikleri Kurulu
  apartman yöneticisi, site yönetim planı

  Apartman yönetimi genel kurulu yetkileri

  Binalarda yönetici bulundurulması kanunen zorunlu mudur?
  Bağımsız bölüm şayisi 8 ya da daha fazla olan kat mülkiyetine tabi binalar için bir yönetici tayin etmek kanunen zorunludur (34 / I ). Ancak anatasinmazin bütün bağımsız bölümleri tek bir kişinin mülkiyetindeyse, malik kanunen yönetici durumundadır.

  Apartman yönetim kurulu üyeliğine seçilecek üyelerde aranacak şartlar nelerdir?
  Kanunda, yönetim kurulu üyeliğine seçilecek kimselere? hangi niteliklerin bulunması gerektiği hususunda bir açıklık yoktur. Sadece bu üyelerin kat maliklerinin dışındaki kimselerden de seçilebileceği belirtilmiştir. Ancak, görevin özelliği dikkate alınırsa, bu üyelerde gene de birtakım niteliklerin bulunması gerektiği sonucuna varılır. Yönetim kurulu üyelerinde aranacak şartlarla yöneticide aranacak şartlar arasında bir fark söz konusu değildir.

  Yönetici kat malikleri kurulundan karar almaksızın yapabileceği işler nelerdir?
  Yönetici (veya yönetim kurulu), anatasinmazin yönetimiyle ilgili bütün islerde yetkilidir. Ancak, yönetim planı ya da Kat Malikleri Kurulu, yöneticinin yetkili oldugu konuların sinirini çizmiş olabilir. Bundan başka, yönetici, kat maliklerini çok önemli mali yükler altına sokabilecek isleri de, ancak Kat Malikleri Kurulu'ndan karar aldıktan sonra yapmalıdır. Hangi islerin kat maliklerine ağır yükler getireceğinin tayininde, ilgili binanın konumu, nitelikleri ve oturanların ortalama gelir seyirleri ile sosyal durumları gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

  Yönetim kurulu nasıl oluşturulur?
  Kat malikleri anatasinmazin yönetimini, kendi aralarında veya dışarıdan seçecekleri bir yöneticiye, yahut üç kişilik bir yönetim kuruluna verebilir. Kanun, yönetim kurulunun oluşması için üç kişinin bulunmasını aramışsa da , bu sayının kesin olup olmadığı hususunda herhangi bir işaret yoktur. Buna göre yönetim kurulu, Kat Malikleri Kurulu'nca bütün kat maliklerinin şayi ve arsa payı bakımından çoğunluğunun oyu ile atanır. Kanun bu atamanın bir yıl için yapılacağını, Kat Malikleri Kurulu'nun yıllık toplantısında bu işlemin yenileneceğini belirtmiştir (KMK 34/I ).

  Kimler yönetim kurulu üyesi olabilir?
  Yönetim kurulu üyelerinin kat malikleri arasından seçilmesi mümkün oldugu gibi, dışarıdan seçilmesi de mümkündür. (KM. 34/I). Kanunda, yönetim kurulu üyeliğine seçilecek kimselerde hangi niteliklerin bulunması gerektiği hususunda bir açıklık yoktur. Ancak görevin özelliği dikkate alınırsa, bu üyelerde yine de birtakım niteliklerin bulunması gerektiği sonucuna varılır. Yönetim kurulu üyelerinde aranacak şartlar (temyiz gücüne sahip, reşit olan, bedensel engeli olmayan, ahlaka, kişilik haklarına ve kamu düzenine saygılı vb.), yönetti seçiminde aranacak şartlardan farklı değildir.
   


 2. Misafir Guest

  Merhabalar,
  Ben 148 bağımsız bölümü olan bir yazlık sitede mülk sahibiyim. Sitenin bir tane yöneticisi var, yani yönetim kurulu 1 kişiden oluşuyor. Genel kurulda alınan karar gereği sitedeki ağaçlar; çatılara, güneş enerjilerine, su oluklarına ve görüşü engelleyenler budanacaktı. Ancak yönetici tek olduğu için kafasına göre veya 1-2 mülk sahibinin isteği doğrultusunda gerektiği gibi budama yapmıyor ve genel kurul kararını da uygulamıyorum diyor. Bu durumda ne yapılabilinir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar,
   

Sayfayı Paylaş