Apartman Kuralları Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Madde Madde Apartman Kuralları

  Apartmanlarda uyulması gereken yerinde alınmış kararlar ve kurallar bulunmaktadır. Ancak kurallar genel olarak hemen hemen aynı olsada önemli olan bu kurallara kimlerin ne kadar uyup uymadığıdır. Apartman dairelerinde yaşayanlar için hayat bazen çekilmez hal alabiliyor.

  Apartmanda yaşayan tüm sakinler tüm komşular birlikte yaşamanın ortak bir yaşam alanını kullanmanın kurallarını bilmek zorundadır. İşte genel olarak bu kurallar şöyledir;

  1. Rahatsızlık verebilecek gürültülere neden olmaktan kaçının. Özellikle de yasal olarak korunan gece saatleri 22.00 – 06.00 ve dinlenme saatleri is günleri 06.00 – 07.00 ve 20.00 – 22.00 ve genel olarak Pazar günleri ve tatil günlerinde. Öglen dinlenme zamanı 13.00 – 15.00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.

  2. Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 – 09.00 ve 13.00 – 15.00 arasında yapılmamalıdır. Bu kuralların dikkate alınması ve gerektiginde komşulardan izin istemenin icap ettigi bilinmelidir. Davul elektronik gitar ve gayda vb. yüksek sesli çalgılar evde çalınabilecek türde enstrümanlardan olmayıp diger apartman sakinlerinin haklarına riayet etmek adına apartman dairelerinde çalınmalarına izin verilememektedir.

  3. Ailenizle birlikte apartmanı tesisi ve diger donatımları itinalı kullanarak tüm yasam alanımızın her daim bakımlı görünmesine katkıda bulunmalısınız.

  4. Apartman temizligi için apartman sahibi genellikle bir temizlik sirketi görevlendirmektedir. Temizlik üçüncü kisilere devredilmediyse veya baska sekilde çözülmediyse sırayla apartman sakinleri tarafından yapılmalıdır. Bina girişleri koridorlar bodrum ve donatımlar düzenli olarak temizlenmelidir.

  5. Apartmanda Size ayrılan tavan aralıgı veya bodrum çöplük olarak degil depo olarak kullanılmalı ve yine düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bodrum bölgesinin nemli bir ortam oldugu ve sadece kısıtlı süre stok tutmaya uygun oldugu açıkça belirtilmiştir.

  6. Her türlü çöp kül süprüntü şişe teneke kutu mutfak çöpü vs. sadece öngörülen çöp bidonlarına dökülmelidir tuvalet klozetine veya gidere bosaltılması kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler. hayvan beslemek için camdan atılmaması gerekmektedir.

  7. Özel çöpleri (büyük çöpler) büyük çöp toplama günü gelene kadar kilerinizde ya da bodrumunuzda stoklamanız gerekmektedir. Ancak yangına yol açabilecek veya kolay yanıcı eşyaları depolamayın ve her zaman diğer konularla ilişkili olarak da yangın önleme talimatlarını dikkate alın.

  8. Özellikle bisikletler bebek arabaları veya oyuncaklar gibi büyük nesnelerin engel teskil edebilecek sekilde bırakılmaması gerekmektedir. Bu gibi eşyaları yürüyüş alanına binanın merdivenlerine koridora veya kiler ile bodrum koridoruna bırakmayınız.

  9. Lütfen yabancıların binanıza girmelerine engel olunuz. Kiler tavan aralığı ve avlu kapıları her zaman kapalı tutulmalıdır. Ayrıca merdiven dairesindeki kilerdeki ve tavan aralıgındaki pencereler geceleri fırtınalı ve yagmurlu havalarda ve soguk mevsimlerde (donun hasara neden olmasını önlemek için) kapalı tutulmalıdır.

  10. Mevcut çamaşır yıkama ve kurutma mekanları veya diger ortak alanlar tüm kiracılar tarafından aynı zamanda kullanılamamaktadır. Bunun için bir kullanım çizelgesine düzenlenmeli ve buna uyulmalıdır. Komşularınızın kullanımına ve kendi kullanımınıza sürekli hazır olabilmeleri için tüm cihazları ve ekipmanları lütfen özenle kullanınız.

  Genel düzenlemeler ve güvenlik düzenlemeleri bağlamında aşağıdaki hususlara uyulması zorunludur:

  Tüm resmi talimatlar (özellikle de emniyet ve inzibat müdürlüğü tarafından belirlenenler) apartman düzenlemesinde yer almasa bile sakinler tarafından dikkate alınacaktır.

  Daire sahibi yapısal değişiklik yapma isteğinize açıktır ancak bu gibi değişiklikler daire sahibinin onayını gerektirmektedir. Daire sahibinden onay alındığı durumlarda aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekir: Nakliye ve hizmetlerden doğan masrafları kiracı karşılayacaktır. Alınan onaydan sonra yapılacak olan çalışmalar teknik kurallara uygun olarak bir uzman tarafından yapılacaktır.

  Bu apartman kuralları sizinle imzalanan kira sözleşmesinin bir parçasıdır. Bu kurallara uymak durumundasınız mutlaka uymayan kişileri apartman yönetiminin uyarması gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş