Aort Yetmezliği Nedir, Aort Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Aort Yetmezliği Nedir, Aort Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri
  Aort Kapağı kalbin aort ile bağlandığı yerde kanın kalpten tek yönlü olarak çıkışına izin veren ve kalbe geri dönmesine izin vermeyen karakterde özel bir kapaktır. Özeldir çünki aort kapak yaşam boyu hizmet verecek şekilde bir dizayn taşır. Ancak aort kapağın hasrlanmasına neden olan bazı nedenler bulunur. Akut romatizmal ateş, infeksiyonlar, aort damarının genişlemesi, aort damarında gelişen yırtıklar bu kapağı bozabilir. Kapak bozulduğunda yaprakçıkları birbirine yapışarak daralabilir, yada yetmezlik oluşarak aortadan kalbe geri kaçmasına neden olabilir. Bu geri kan kaçması sonucunda kalbin iş yükü artacağı için zamanla kalp önce kas kitlesi atrar ve büyür ve zaman içerisinde de genişleyerek duvarı incelir.

  Nedenleri:
  Çok nadiren konjenital (çoğunlukla diğer kapak bozuklularıyla beraber veya geniş VSD ile) olabilir. Çoğunlukla sonradan olur:

  - En sık romatizmal kalp hastalığına bağlı
  - Bakteriyel endokardit
  - Mesaortitis luica
  - Posttravmatik
  - Dissekan aort anevrizması
  - Biyoprostetik kapak dejenerasyonu
  -SLE, romatid artrit, ankilozan spondilit, Jaccoud artropatisi, Takayasu veya Whipple hastalığı, Crohn hastalığı gibi hastalıkların komplikasyonu olarak gelişebilir.
   


Sayfayı Paylaş