Aort Daralması Nedir, Belirtileri, Tedavisi, Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Aort Daralması Nedir, Belirtileri, Tedavisi, Ameliyatı
  Aort daralması (büzülmesi) tıkanma yerinin yukarısında kan basıncının artması sonucunu doğurur.

  Genellikle semptom yoktur. Ancak bu duruma başka kalp anomalilerin de eşlik etmesi nedeniyle kalp yetmezliği gelişebilir. Semptom görülmemesi durumunda tıkanma, önemli düzeyde olduğu belirlenirse çocuk 2 ile 5 yaşları arasındayken amaliyatta gönderilmelidir; bu sayede daha ileride ortaya çıkabilecek komplikasyonlar da önlenmiş olur.

  Aort darlığı genellikle doğuştan ortaya çıkan bir sorundur. Aort, kalpten pompalanan kanı tüm vücuda aktaran en önemli atar damardır. Aorttaki darlık bu önemden dolayı değişik ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle aort darlığında hasta sürekli olarak takip edilmeli ve gerekirse müdahale yapılmalıdır.

  aort darlığı nasıl tedavi edilir? Eğer darlık hastanın diğer sistemlerini etkilemeyecek düzeyde ise herhangi bir müdahale yapılmadan hasta takip edilebilir. Aort darlığı sürekli olarak ekokardiyografi ile takip edilmelidir. Değişimler tespit edilmelidir. Aort darlığı orta veya daha ileri derecede ise; balonlu katater uygulaması ile darlığın ortadan kaldırılması çalışılır. Balonlu katater uygulanmasında başarı sağlanamazsa; aort darlığının ameliyat ile düzeltilmesi gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş