Anzer Yaylası

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Anzer (Ballıköy) Yaylası
  Balıyla ünlü Anzer Yaylası’nın diğer bir adı da Ballıköy’dür. Rize il merkezine 85 km mesafede, ilin önemli yükseltilerinden olan Kırklardağı’nın eteklerinde yer alan Anzer; Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır.

  İkizdere İlçesi üzerinden ulaşılabilen Anzer, bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt, diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanır. Buranın balı, yaylalarının bin türlü çiçeğinden damıtılır.

  Kışın kardan dolayı ulaşıma kapalı olan Anzer yolu, nisan ayında açılmakta ve sonbaharla birlikte kar ulaşımı engelleyene kadar devam etmektedir. Mayıs ayıyla birlikte Anzere doğru başlayan yayla göçü ve konaklaması sonbahardaki geri dönüşle sonuçlanmaktadır. Köy halkından hayvancılıkla uğraşanlar akşam yaylalara gidip peynir ve tereyağı üretimlerini yapıp sabah tekrar köye geri dönerler. Rize’den Anzere iki saatlik bir yolculukla ulaşıla bilinir.Temmuz, ağustos, eylül aylarında Rize ve Anzerden karşılıklı olarak her gün düzenli olarak dolmuş minibüs seferleri yapılmaktadır. Anzer yaylasında konaklama ihtiyacını giderecek özel ve köy odasına ait moteller vardır. Yerel yemeklerle günlük yemek hizmeti sunan yerde mangal ve taze et bulunabilir.turkeyarena.com

  Gezi, fotoğraf, rafting doğa tutkunlarına hitap eden kır çiçekleriyle dolu cayırlıkları, yamaçları, dağları, büyüklü küçüklü 9 krater gölüyle ve tarihi ahşap evleriyle görünmeye değer bir yer olan Anzer, Alcahal, Buzlağan, Herami dağları ve krater gölleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Bu göllerden sadece Alcahal dağındaki Dipsiz göle arabayla ulaşılabilmektedir. Diğer göllere bir, bir buçuk saatlik yaya yürüyüşüyle ulaşılabilir. Alcahal dağını aşıp Bayburta kadar ulaşan toprak yolda dağın zirvesine ulaşıp Rize-Bayburt il sınırını ayıran geçit noktasında her iki vadiyi kuşbakışı seyretmek mümkündür. Anzerin adım başı karşınıza çıkacak pınarlarını ve köy merkeziyle koşmer yaylası arasında bulunan „Kırmızı Su“diye bilinen şifalı suyu içmenizi tavsiye ederiz.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş