Antoine Lavoisier Kütlenin Korunumu Kanunu

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Antoine Lavoisier Kütlenin Korunumu Kanunu

  Lavoisier adı kimya tarihine Lavoisier Kanunu diye bilinen kütlenin korunumu kanunu ile geçmiştir. Lavoisier’nin bu kanununa göre hiçbir madde yok olmaz; yoktan da var olmaz. Yunan filozofları arasında sadefikirler ileri sürenler çıkmıştı. Yalnız maddenin yoktan var olmadığını varken de yok olmadığını bir kimya işleminde olaya giren maddelerin ağırlık toplamlarının olaydan çıkan maddelerin ağırlık toplamlarına eşit olduğunu deneyle gerçekleştiren ilk bilgin Lavoisier’dir.

  1774 yılında Antoine Lavoisier yaptığı deneyde bir kalay örneği ve bir miktar hava içeren bir balonun ağzını kapatmış ve tartmıştır. Tartım, kalay örneği + havari balon kütlesidir. Sonra bu kapalı balonu ısıtmış ve kalayın tebeşir tozuna benzer bir toz verdiğim görmüştür. Kabı yemden tartmış (balon + beyaz toz + kalan hava) ve kütlenin değişmediğim bulmuştur. Yaptığı diğer deneylerle de; beyaz tozun (şimdi buna kalay oksit diyoruz) kütlesi, kalay örneğinin kütlesi ile kullandığı havanın bir miktarının kütlesi toplmına eşittir.

  Bu deney ve benzer başka deneyler sonunda Lavoisier şu ünlü kütlenin korunumu kanununu bulmuştur.

  Tepkimeden çıkan ürünlerin kütleleri toplamı, tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplmına eşittir. Başka bir deyişle, bir kimyasal tepkimede madde yoktan var olmaz, var olan bir madde de yok olmaz.

  Antoine Lavoisier'i unutulmaz yapan bir özelliği de nesnelerin kimyasal değişimlerini ölçmede gösterdiği olağanüstü duyarlılıktı. Bu özelliği ona "Kütlenin Korunumu Yasası" diye bilinen çok önemli bilimsel bir ilkeyi ortaya koyma olanağı sağlar.turkeyarena Lavoisier, kimi kez kendi adıyla da anılan bu ilkeyi şöyle dile getirmişti:

  '' Doğanın tüm işleyişlerinde hiç bir şeyin yoktan var edilmediği, tüm deneysel dönüşümlerde maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin tüm bileşimlerinde nicel ve nitel özelliklerini koruduğu gerçeğini tartışılmaz bir aksiyom olarak ortaya sürebiliriz demiştir ve modern kimyanın temelini atmıştır. ''
   


Sayfayı Paylaş