Antikor Hakkında Kısa Bilgi, Antikorların Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Antikorlar Hakkında Bilgi

  Hastalığa neden olan etkenleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı Maddeye Antikor denir.

  Vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudun meydana getirdiği savunma maddeleri. Toksin (mikropların salgıladığı zehirler), Mikrop veya herhangi bir yabancı madde vücuda girdiğinde, vücut otomatik olarak bu maddeleri yok etmek için koruyucu maddeler imal eder. İşte bunlara “ Antikor ” denir.
  Vücut için yabancı olan ve antikor yapımına sebeb olan maddelere de “ Antijen ” denir.

  Antikorla olan savunma, Akyuvar hücrelerinin yaptığı hücresel savunmaya benzemez. Her antikor “ spesifik ”tir; yani, toksin mikrop veya maddeye karşı özel olarak imal edilir ve ona etkilidir. Antikorların bir kısmı mikrobu çökeltir, bazıları birbirine yapıştırarak etkisizleştirir, bir kısmı ise eritir. Toksinlere yapılan antikorlara ise “ Antitoksin ” denir. Antikorları esas olarak “ Plazma hücreleri ” denilen bir çeşit akyuvar grubu imal eder.

  Vücuda aşı yolu ile zayıflatılmış veya öldürülmüş mikrop verilirse, vücut bu mikropların maddelerine karşı antikor yaparak o mikrobun hastalandırıcı olanına karşı da mukavemet kazanmış olur. Bu duruma " bağışıklık " denir. Bağışıklığı sağlayan, antikorlardır.
   


Sayfayı Paylaş