Antep fıstığı teknikeri maaşları

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Antep fıstığı teknikeri maaşları
  Antep fıstığı teknikeri maaşı ne kadar
  Antep fıstığı teknikeri ücretleri

  ANTEP FISTIĞI TEKNİKERİ

  Tanım
  Antep fıstığı yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olup, tarımsal üretimi artırma, yetiştiricilik, işleme tekniği ve pazarlama konularında çalışan kişidir.

  Görevler
  - Bahçe kurma aşamasında plan ve programın yapılması,
  - Yetiştirilecek antepfıstığı türünün seçilmesi,
  - Antepfıstığının yetiştirilmesi sorunların saptanması ve giderilmesi,
  - Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması konularında çalışmaları, ziraat mühendisinin gözetimi altında yapar.

  Kullanılan alet ve malzemeler
  - Tarımsal Aletler
  - Testere
  - Aşı Malzemeleri
  - Budama Makası
  - Bilgisayar

  Mesleğin gerektirdiği özellikler
  Antep fıstığı teknikeri olmak isteyenlerin;
  - Biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgi duymaları ve bu alanda başarılı,
  - Açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan,
  - İnsanlarla, özellikle (çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen,
  - Bedence sağlam ve dayanıklı
  Kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları
  Antep fıstığı Teknikeri tarımsal faaliyetlerin ve ürünün yetişme periyodu göz önüne alınarak bazı dönemlerde ağırlıklı olarak arazi şartlarında, (sıcak topraklı ortamlarda) danışmanlık ve planlama hizmeti verecekleri zaman büro koşullarında görev yaparlar; fıstık işleme zamanında kontrolörlük yapabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİ

  Meslek eğitiminin verildiği yerler
  Meslek eğitimi “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programı adı altında sadece Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir.

  Ön eğitimde başarılı olunması gereken dersler
  Fen Bilimleri ( Biyoloji, Kimya)
  Ekonomi.

  Meslek eğitimine giriş koşulları
  Mesleğin eğitimine girebilmek için,
  - Lise veya dengi okul mezunu olmak,
  - Meslek liselerinin “Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım, Tarım Teknolojisi, Süs Bitkileri, Zeytin Teknolojisi, ve Ziraat” alanından mezun olanlar “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” önlisans programina sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler..

  Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-2“ puanı almaları gerekir.

  Eğitimin süresi ve içeriği
  Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

  1.Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği, Bitki Besleme, Antepfıstığı Çeşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Türkçe, Bilgisayar Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahçe Tesisi, Antepfıstığı Anaçları ve Özellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri okutulur.

  2.Yıl: Bitki Islahı, Ağaçların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gübrelenmesi, Budama, Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Antepfıstığında Döllenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları, Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri okutulur.

  Ayrıca 1. ve 2. yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgünü staj yapılır.

  Eğitim sonunda alınan belge-diploma ve ünvan
  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Antep fıstığı Teknikeri” ünvanı verilir.

  Çalışma alanları ve iş bulma imkanları
  Bu Programı bitirenler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinde, ilgili konuda faaliyet gösteren enstitülerde ve özel antepfıstığı işletmelerinde çalışabilmektedir.

  Eğitim süresince ve eğitim sonrası kazanç
  Eğitim süresince: Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşların burs ve kredi imkanlarından faydalanır.

  Eğitim sonrası: Kamu sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yasal olarak belirlenen derece ve kademede işe başlanır. Ücretler kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre artar.

  Özel sektörde ise işyerlerine göre farklılık göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücret civarında ücret verilir. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselebilmektedir.

  Meslekte ilerleme
  “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
   


Sayfayı Paylaş