Anten Ne Zaman Bulundu

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Anteni İlk Kim Buldu
  Anten Kim Tarafından Ne Zaman Bulundu


  Anten, Elektronikte, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların iletim hatları içerisinde yayılmasını sağlayan (alıcı anten) veya iletim hatlarından gelen sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan (verici anten) cihazlardır.

  Fiziki olarak anten, bir ya da birkaç kondüktörden oluşan düzenektir.Üzerine uygulanan enerjiyi manyetik alan enerjisi olarak ortama yayan anten aynı zamanda bunun tam tersi biçimdede çalışır.

  İlk anten örneklerinin Heinrich Hertz tarafından 1888 yılında James Clerk Maxwell'in teorisini olan elektromanyetik dalgaların varlığını kanıtlamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir.Hertz ilgili çalışma ve çizimlerini Annalen der Physik und Chemie (vol. 36, 1889)eserinde yayınlamıştır.

  1873 yılında İngiliz fizikçi Maxwell, elektromagnetik dalgaların yayılması üstüne bir kuram yayınlayarak, elektromagnetik alan denklemlerini ortaya koydu. Bu varsayımların deneysel doğrulanmasınıysa, Alman Hertz yaptı. Hertz, Ruhmkorff bobinine bağlı kürecikli Kıvılcım siperiyle gerçekleştirdiği deneyler sonucunda, elektriğin iletken tel olmadan da yayıldığını kanıtladı. Deneylerde almaşık olarak artı ve eksi elektrikle yüklenen kürecikler eletromagnetik dalgalar yayınlamış, Hertz de dalgaların devrini (periyot) ölçmüştü. 1895’te Rus fizikçisi Popov, ilk anteni yapmayı ve bu antenle 250 mt uzaklığa morsla radyo bildirisi iletmeyi başardı.
   


Sayfayı Paylaş