Antalya'ya Nasıl Gidilir, Antalya Ulaşım

Konusu 'Antalya' forumundadır ve GamZe tarafından 9 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Antalya'ya Nasıl Gidilir
  Denizyolu Ulaşımı: Antalya’nın batısında İzmir ve Kuşadası limanları, doğusunda Mersin ve Taşucu limanları bulunmaktadır ve bu limanlardan Antalya’ya bazen charter seferleriyle ulaşım mümkündür. Üç yanı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyor olmamıza rağmen kıyı kentleri arasında deniz ulaşımı malesef ülkemizde çok gelişmiş durumda değildir, dolayısıyla Antalya bölgesine düzenli olarak giden vapur veya feribot tarifesi bulunmamaktadır.
  Antalya kaleiçi, Kemer, Setur ve Alanya ulusal marinalarından yıl boyunca yatlarla veya küçük teknelerle deniz ulaşımı yapılmaktadır. Özellikle Türkiye’nin güney, güney batı ve batı sahillerini bu marinalardan kiralayacağınız tekne veya yat ile gezmek sizin için unutulamayacak güzelliklerle dolu bi tatil olacaktır. Hatta çok yakın Yunan adalarına dahi bu teknelerle veya katılacağınız turlarla ulaşım mümkündür.

  Karayolu Ulaşımı: Otobandan 4 farklı rota izleyerek Antalya’ya ulaşmak mümkündür.
  1- Antalya’yı Manavgat ve Konya üzerinden Iç Anadolu’ya bağlayan otobandan
  2- Tüm akdeniz sahilince uzanan ve Antalya’yı Batıda Mersin limanına bağlayan otobandan
  3- Turist otobanı diye bilinen ve Antalya’yı batıdaki tarihi ve arkeolojik yerler olan Likya, Iyonya, Karia bölgelerine bağlayan otobandan
  4- İzmir üzerinden, Aydin ve Denizli güzergahini izleyerek kuzeyden Antalya ye araba ile gidilebilinir.
  Türkiyenin değişik coğrafi bölgelerinden Antalya’ya bağlanan bu otobanlar ve Antalya bölgesinin yerel otabanı rahat araç kullanımına müsait şekilde asfalt ile kaplıdır.

  Antalya’daki turizm merkezlerinden, ulusal ya da yerel seyehat acentalarından, rent a car ofislerinden araç kiralamanız mümkündür. Antalya yöresinden Kapadokya’ya, Efes’e, Istanbula ve diğer biçok destinasyona ayrıca Antalya içinde olan tarihi yerlere acentalar tarafından değişik turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak karayolu aracılığıyla gezmek hem keyifli hem de eğitici olmaktadır.

  Havayolu Ulaşımı: Dünyanın bir çok havaalanlarından Antalya’ya sayısız havayolu şirketleri hem charter hem de düzenli uçuşları organize etmektedir. Yurt içinde ise tüm uçak şirketleri aracılığı ile her gün İzmir, Ankara, İstanbul ve Antalya arasında iç hat seferleri mevcuttur.
   


Sayfayı Paylaş