Anneler Günü-Mother's Day

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Anneler Günü

  [​IMG]

  İngiltere, annelere yönelik bir gün düzenleyen ilk ülkelerdendir. 18. yüzyılda evlerde uşak veya hizmetçi olarak çalışan kişiler için "Mothering Sunday" (Anneler Pazarı) günü bu kişilerin evlerine gidip annelerini ziyaret edebilmeleri için yaratılmış özel bir gündü. Endüstri Devrimi sonucu insanların çalışma ve yaşama şekillerinin değişmesiyle birlikte bu gün ortadan kalkmasına rağmen, 20.yüzyılda yeniden kendini göstermiş ve hemen hemen tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır.

  Günümüzde Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan, "Anneler Günü" ise, ilk olarak 1872 yılında, Amerika'da Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı fakat geniş kitlelere yayılması mümkün olmadı. Bu günün yaygınlaşması 1907 yılında Amerika'nın Pennsylvania eyaletinde, Philadelphia şehrinde yaşayan Anna Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünün Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlatmasıyla gerçekleşti.

  Anna Jarvis'in annesi ailesini tüm zorlu zamanlarda ayakta tutan, Amerika'daki Kuzey-Güney savaşının yaralarını anneleri çocuklarını barış içinde yaşatmalarına teşvik ederek sarmaya çalışan birisiydi. 5 Mayıs 1905'te öldüğünde, kızı annesinin anısına birşeyler yapma isteğiyle, rahip olan babasının da yardımıyla, kiliselerinde özel bir tören düzenlenmesini sağladı. İlk tören 1907 yılında düzenlendi. Bundan cesaret alan Anna devlet adamlarına anneler için özel bir gün düzenlenmesi için yazmaya başladı. 1910 yılında West Virginia eyaleti valisi Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Bir yıl sonra da diğer tüm eyaletler bu günü kutlamaya başladı. 1914 yılında başkan Woodrow Wilson'ın Anneler Günü'nü resmi olarak kabul etmesiyle bu gün Amerika'da ulusal bir tatil olarak kutlanmaya başlandı.

  Büyük bir hızla tüm dünya ülkelerinde yaygınlaşan Anneler Günü, çocukların annelerini hatırladıkları, annelerine hediyeler verdikleri bir gün olarak kutlanmaya devam etmektedir.
   


Sayfayı Paylaş