Anne Sütü Bankaları Caiz Mi

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Anne Sütü Bankaları Caizmi
  'Süt bankası' kurmak caiz mi? Diyanet'ten 'anne sütü bankası' açıklaması

  Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlunun bu konudaki açıklamarı şöyle Ailenin rızası olmalı ve annenin sütünün sağlıklı olması gerekiyor.Ayrıca Süt kardeşilği nüfus kütüğüne işlenmesi gerektiğini açıkladı.Diyanet işleri başkanı şu açıklamayı yaptı ihtiyaç olunduğu takdirde anne sütünün başkasına verilebileceği ve bir husus da süt verecek annin çocuğunu sütsüz bırakmaması ve itinalı davranılması gerekiyor. Haberin ayrıntıları şöyledir.

  Sağlık Bakanlığı, annelerin gönüllü bağışlayacağı sütler pastörize edip saklayacak. Ancak bazı ilahiyatçılar, Zira Nisa Suresi 23. ayette sütanne ve sütkardeşlerle evliliğin haram olduğu konusundaki açıklamalarına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu cevap verdi.

  Bursa’da temaslarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, Vali Şahabettin Harput’u ziyaret etti. Burada süt bankası ile ilgili yöneltilen soru üzerine Müezzinoğlu, 8 Mart’ta İzmir’de süt bankasının açılışını yapacaklarını ifade ederek, Anne sütü çok önemli. Anne sütünün yerini tutabilecek bugün için dünyada yeni bir ürün yok. Bir defa merkeze, anneyi, anne sütünü, bebeği ve bebeğin sağlıklı gelişmesini alıyoruz.

  Anne sütünü bulamayan bebek için en iyi nimeti ona sunamız lazım. İnançlar gereği kayıt sisteminde bazı sıkıntılar olduğu düşünülüyor. Milyonlarca işlemin yapıldığı teknolojide hangi anneni sütü hangi bebeğe verildi, bu bebeğin künyesi nedir, sütünü aldığımız annenin künyesi nedir, bütün bunları paralel şekilde götürülecek.
   


Sayfayı Paylaş