Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Ne Zaman Dinletilmeli

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Anne Karnındaki Bebeğe Ne Zaman Müzik Dinletilmeli

  Bebeğin kulakları sekizinci hafta sıralarında oluşmaya başlar ve hamileliğin yirmi dördüncü haftasında yapısal olarak tamamlanır. Birçok çalışma, bebeklerin yirminci haftadan itibaren sesleri duyabildikleri ve tepki verebildiklerini, yirmi dördüncü haftadan itibaren ise aktif dinlemeye başladıklarını kanıtlamıştır.

  Duyma algısı, doğumdan önce, diğer duyulara göre en çok gelişenidir, çünkü rahimdeyken diğer duyulara göre en çok bunun pratiği yapılır. Çalışmalar ayrıca;

  – Bebeklerin, yüksek seslere kalp atış hızlarını artırarak yanıt verdiklerini

  – Dinlendirici müziklere kaslarını gevşeterek, hareketlerini yavaşlatarak, gözlerini kapatarak ve uyuyarak yanıt verdiklerini

  – Gürültülü müziklere uzun süre maruz kalmanın doğum hasarına yol açtığını

  – “Beyaz gürültü”ye maruz kalmanın erken doğum ve düşük kilolu bebeklerle ilişkili olduğunu bulmuştur. Örneğin, Japonya’da yapılan bir çalışma, Osaka havaalanı civarında oturan hamile kadınların, erken doğum ve daha küçük bebekler dünyaya getirme olasılıklarının arttığını göstermiştir.

  – Bebekler rahim İçindeyken duydukları müziği, bir yıldan daha uzun süre hatırlarlar.

  Annelerin gözlemleri, bebek doğmadan önce dinledikleri aynı sakinleştirici müziğin, bebek doğduktan sonra da dinlendiğinde, bebeği sakinleştirdiğini göstermiştir.

  Stres üzerindeki pozitif etkileri
  Stresten uzak büyüyen, beslenmesinde, uykusunda ve diğer yaşam faaliyetlerinde sıkıntı ile karşılaşmayan bebek; uyku problemi yaşamayan, stresten uzak bir anne profilinin meydana gelmesine de destek olur. Böylelikle doğumun tamamlanmasından sonra annenin yaşayabileceği depresyonun, en az hasar ile atlatılmasına da destek olur.

  Kulak ve dil gelişimine etkisi
  Müzik ile beraber büyüyen çocuklarda, kulak ve dil gelişimlerinde hızlı bir ilerleme ile karşılaşılıyor. Daha çok, annenin bebeğine bakıp melodili şarkılar söylemesi, çocuğun dil gelişiminin hızlanmasına yardımcı oluyor.

  Fiziksel gelişime etkisi
  Müzik dinleyen bebekler, müziğin ritmine göre hareket etmeye başlar. Zaman içerisinde çeşitli fiziksel gelişimlerin tamamlanması ile beraber, hareketlenmeler yerini ellerini çırpmaya, oynamaya ve dans etmeye bırakır. Çocukta ki bu hareketlenmeler, vücudunda ki küçük kas ve kaba motor becerilerinin gelişmesine de destek olur.

  Sosyal gelişime etkisi
  Müzik evrenseldir, farklı diller ile kültürlerin birbirine yakınlaşmasını sağlar. Müzik ile beraber büyüyen bebekler, zaman içerisinde sosyal iletişimde de gelişim kat ederler.

  Zihinsel gelişime etkisi
  Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, müzik bebeklerin beyin kıvrımlarının gelişiminde etki göstermektedir. Daha çok, ilk yıllarının içerisinde çocukların zihinsel gelişiminde müziğin etkisi oldukça fazladır. Müzik aynı zamanda, matematik zekasının gelişmesinde de etkinlik sağlar.

  Duygusal gelişime etkisi
  Anne karnındayken bile müzik dinleyen bebeklerin, hırçın hareketlerin dışında daha uyumlu davranışlar gösterdikleri gözlenmiştir. Çeşitli araştırmalar sayesinde, habire ağlayan ve huzursuz davranışlar sergileyen bebeklere, anne karnında kendisine dinletilen müzikler yeniden dinletilmiş; bunun sonucunda da bu bebeklerin, bu tanıdık melodilerin sayesinde rahatlayıp uykuya daldıkları görülmüştür.

  Bebeklere hangi tür müzik dinletilmelidir?
  Bebeğe dinletilecek müzikler ile ilgili tercih yapılırken, müziğin sakin ritimler içeren hafif veya klasik müzik olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü bir bebeğin, daha annesinin karnındayken işitebildiği en yoğun ses, bir dakika içerisinde 70 ile 100 defa atan kalbin atış sesidir. Bu ritimlere en uygun sesler ise klasik müzikte yer almaktadır. Daha çok Mozart’ın müziklerinin bebeklerin üzerinde daha iyi etki sağladığı ifade edilmektedir. Bu sebepten dolayı, anne adaylarına bebeklerine dinletecekleri müziklerin tercihlerini klasik müzikten yana kullanmaları tavsiye edilmektedir. Genellikle hamilelik dönemi içerisinde, anneyi de rahatlatan yumuşak müzikler tercih edilebilir.

  Doğru müzik seçimi ile bebeğiniz çok sakin ve huzurlu olur
  Bebeklerin daha annelerinin karnında iken müzik ile tanışmaları, kendilerinin ilerde ki hayatları açısından olumluluklar kazandırır. Ancak bu müziğin daha çok sakin ritimli ve dinlendirici bir müzik olması önemlidir. Çok hızlı ritimde olan bir müzik, onlara sıkıntı yaratırken, sakin ve annenin karnını okşayışları ile dinlenen müzik ise, bebek üzerinde sakinlik ve huzur yaratacaktır. Aslında bu durum, hem anne hem de bebek açısından, rahatlatıcı bir mekan olup annenin de mutlu ve huzurlu olmasına yardımcı olacaktır.

  Doğru müziği seçmek önemli
  Netice itibari ile doğru müziğin tercih edilmesi, bebeklerin anne veya baba ile veya her ikisi ile beraber yatıp müzik dinlemesi, onları sakinleştirecek, mutlu ve huzurlu bir bebeklik dönemi geçirmesine olanak sunacaktır. Doğru müzikten kasıt, öyle çok zımbır zımbır olmayan, hafif duyulan bir müzik olmasıdır. Klasik müzik ama onun da Mozart, Bach gibi bestecilerin eserleri olması veya hafif bir Mevlevi müziğinin, ney eserlerinin dinlenmesi de bebeğe sakinlik ve huzur verecek, uykuya geçmeye zorlandıkları zaman da yararlı olacaktır.

  Hamilelik döneminde klasik müzik dinleyin
  Hamilelik döneminin 4. ayından itibaren, bebek içerisinde bulunduğu yerde ki sesleri duymaya başlar. 24’üncü haftanın ardından ise, dış ortamda oluşan sesleri de duyar. Hamilelik döneminde, daha çok klasik müzik dinlemek, anne karnında yer alan bebeğin gevşemesi ve yatışmasına yardımcı olur. Bebeğin doğmasının ardından da, klasik müzik dinlenildiğinde, bebeğin kendisini anne karnındaki gibi güven içerisinde hissetmesini sağlar.

  Kendisini güvende hissetmesi, onun sakinleşmesine destek olur. Klasik müzik dinletilen bebeklerin matematik zekasının daha iyi olduğu ve sosyal yönlerinin de geliştiği, bilimsel açıdan ispatlanmıştır. Doğumdan önce ki dönemde, yine klasik müziğin dinlenmesi, anne adayında yer alan korku ve stresi azaltıp, bebeği doğuma hazırlar.

  MÜZİK GELİŞİMİ NASIL ETKİLİYOR?
  Çocuğun doğum öncesi dönem içerisinde müzik dinlemesinin, gelişimini hızlandırdığı, hatta bir takım çocuklarda görülen, belli gelişim bozukluklarını azalttığı veya iyileştirme yoluna koyduğu ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Farklı müzik çeşitlerinin, 28. hafta ile 36 haftalık annelere dinletilmiş olduğu bir çalışmada, kontrol grubuna göre, anne karnında müzik dinleyen bebeklerin seslere daha çok dikkat ettiği, göz takibinin daha iyi olduğu, motor kontrol ve koordinasyon hareketlerinin gelişiminde dikkati çeken bir hızlanma olduğu görülmüştür.

  MOZART ETKİSİNDEN FAYDALANIN!
  Don Campbell müziğin etkisi üzerine, bugüne dek en kapsamlı kitabı yazdı: “Mozart etkisi.” Müzik ve diğer titreşimlerin anne karnından itibaren hayatın bütün dönemlerinde sağlık, eğitim ve davranış alanlarında, kayda değer etkilere sahip olduğunu ifade etti.turkeyarena Kolayca uygulanabilecek egzersizler sayesinde, beden ve zihin sağlığınızı artırmanın yollarını öğretiyor. Don Campbell kitabında, müzik zevkiniz hangi yönde olursa olsun, Mozart Etkisi’nden yararlanabilmeniz için, ihtiyacınız olan bilgiyi çok açık bir dille ve örnekler ile sunuyor.

  BEBEĞİNİZE VALS DİNLETİN”
  Sağlıklı bir bebeğin, diğer canlılarda olduğu gibi ritim duygusuna sahip olması gerekir. Anne karnında bulunan bebekte bu duygu, annenin kalp atışlarını duyması ile beraber başlar. Bebeklerin ritme karşı göstermiş oldukları sevgilerinin, mutlu olmaları ile yakından alakalı vardır.

  Bebekler, vals ve klasik müzik gibi ritme sahip olan yumuşak müziklerden hoşlanır ve hamileliği esnasında bu tarz müzikleri dinleyen annelerin çocukları, ruhsal ve sosyal gelişimlerini daha rahat bir şekilde tamamlayarak, sorunsuz bir kişiliğe sahip olurlar. Ancak, bu müziğin dozunun da çok iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Hamilelik döneminde gerginliğin en aza indirilmesi ve bebeğin sağlığı bakımından bu tür müziklerin dinlenmesi faydalı olabilir.
   


Sayfayı Paylaş