Anne Hakkı Hikaye

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Anne Hakkı Dini Hikaye

  Hz. resulallah efendimiz buyuruyorlarki cennet anaların ayakları altındadır. Ey anasının kıymetını bilmeyen canlar ananızın kıymetını bilin yarın mahşer meydanında hz. Veysel Karani ile beraber olmak isteyenler Hz.Musa a.s. ile beraber olmak isteyenler analarının kalplerini kırmasınlar.

  Bir gün Hz. Resulallah efendimiz dediler ki Selmanı farısıye, ey selman gel gariplerın ziyaretine gidelim mi ya selman. Selman da dediki garipler kimlerdir ya resulallah dediki efendimiz ya selman kabristanda yatanlar gariplerdir dedi efendimiz.

  Geldiler bir kabrin başına kabrin başında ağlamaya başladı resulallah özlerinden yaşlar geliyordu efendimizin Selmani farisi dediki ya resulallah neden ağlarsın efendimiz dediki Hz. cebrail yanıma geldi bu kabrin için de bir delikanlı yatıyor ateşler içerisinde yatıyor bunun hali beni yaktı ya selman, selmanı fariside ağlamaya başladı.

  Efendimiz dediki kabristan içinden yatan genç ölmeden önce annesinin kalbini kırmış ya selman git medineye haber ver herkes kabristanının başına toplansın Selmanı farısı heber vermeye gitti herkes toplantı kabrıstanın basına resulallah ağladıgı yandığı kabrin başına kimse gelmedi canlar.. Aradan bir zaman geçtiki elinde bastonuyla yaşlı bir anne geldi kabrin başına Resulallah oturdu dediki ey ana kurban olam ona kabristanın içinde yatan senin yavrunmu ana evet yavrum dedi ya resulallah efendimiz dedi ki evladın kabristanında ateşler içinde yanıyor ne yaptı dedi sana ve ana başladı anlatmaya..

  Resulallah o benım evladım yemedim yedirdim içmedim içirdim ona baktım ben ona yetim büyüttüm ben onu ama o benim kalbimi kırdı bana zulm etti ben ondan razı değilğm ya resulallah. Efendimiz dediki ey ana yavrun ateşler içerisinde yanıyor ona hakkını helal et ana etmem ya resullah. Resullah efendimiz o mubarek ananın gözlerine ellerini sürdü gözlerindeki perdeyi kaldırdı ve o anda gördü kabirde ana yavrusunu ve ateşler içinde yanarken gördü ağlıyordu yavrusu;

  ANAA ANAA imdat ana kurban olam ana ben ettim sen etme hakkını bana helal et ana ve dayanamadı ana bu ana ana taş degılkı dayansın hakkım hella olsun yavrum dedı ve yavrusunun kabri cennet bahçelerinden bir bahçe oldu. ANNE'lerimizin Kıymetini Bilelim
   


Sayfayı Paylaş