Anlatımlı Akvaryum Arka Fon Yapımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Akvaryum Arka Fon Yapımı,
  Akvaryum bir görsellik olduğundan, dekor önemli bir parçasıdır. Yapılacak olan dekor, balıkların doğal gizlenme alanlarını başarılı bir şelikde taklit etmelidir. Sizlerle paylaşacağım dekor yapımında kullanacağımız malzemeler, evimizde bulabileceğimiz fazla malzemelerden de faydalanabiliriz. Örneğin kornişler, panjur profilleri ve benzeri bir çok malzeme kullanılabilir.

  Seçime göre ve elimizde var olabilecek bazı malzemeler:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu malzemeleri ilk önce akvaryumumuzun derinliğine ve dekor yapmak istediğimiz boyutlarda birleştirmeliyiz. Bunun için plastik kablo tutturucuları kullanabiliriz.

  Tutturulmuş şekli:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Balıkların dekorun arkasına geçebilmesi ve dekorun daha hoş görünmesi için, profiller üzerine delikler delebiliriz. Bu delikleri delmek matkap ile delmek kolaydır. Bunun için delme ucu kullanabiliriz.
  Devamı aşağıdaki mesajdadır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Delikler için matkap testeresi:

  [​IMG]

  Dekor malzememizin üzerine balık türlerine uygun kaya parçalarını, dekor deliklerini doğal mağra görünümü kazandıracak şekilde kamufle ederek silikon ile dekor malzemesine yapıştıracağız. Kullanılacak kaya ve benzeri malzeme çeşidine, suda salınım yapmayacak başka malzemelerde kullanabiliriz.

  parçaların yapıştırılması:

  [​IMG]

  Dekorumuzu akvaryum içerisine yerleştirirken, arka plana tam oturtmak zorunda değiliz, yine bir fikir olarak, dekor iki parça yapılırsa, orta kısımda bir derinlik oluşturarak balıkların bu alandan geçişleride sağlanabilir. Böyle bir dekor yapımında sizi sınırlayan tek şey hayal gücünüzdür.
  alıntıdır
  Ve sonuç

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş