Ankilozan Spondilit Beslenme

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ankilozan Spondilit Beslenme
  -Bu hastalar özellikle tedavi süresi boyunca et ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak kalmaları gerekmektedir.

  Sebze-Meyveler:
  -Kan dolaşımını desteklemek için C vitamini ağırlıklı beslenilmesi gerekir. Kuşburnu meyvesinin çayı veya doğal olarak hazırlanmış marmelatından faydalanın.

  -Salata ve sebze yemeklerine ağırlık vererek, öğünlerinizde mutlaka yer verin.

  - Taze meyve ve sebzelerin çiğ olarak sularının içilmesi de çok faydalıdır.

  -Sabahları güne aç olarak greyfurtsuyu +limonsuyu + bal karışımı içilerek başlayın.

  Yağ-Vitaminler:
  -Kemik gelişimini arttırmak için; omega-3 içeren gıdaların bolca tüketilmesi gerekir. (ceviz, badem, antepfıstığı, keten tohumu, balık, zeytinyağı, semizotu, yeşil yapraklı sebzeler…)

  - Hayvansal gıda (et ve et ürünleri,süt ve süt ürünleri..) tüketimini azaltın. Protein hem böbrekleri yorar hem de protein yıkımı sonucu oluşan ürik asit eklemlerde birikerek ağrılara ve vücudun toksinlerden arınmasını engeller.

  Tahıl-Bakliyatlar:
  - Buğday ve süt ürünlerinden uzak durun (tam buğday unu ekmeği tüketin), bu gıdalar emilimi zayıflatır. Tiroid veya safra kesesi probleminiz varsa süt ve süt ürünlerini kesinlikle tüketmeyin.

  Şifalı Bitkiler /Baharatlar:
  - Papatya, melisa, karanfil, anason ve lavanta yağlarıyla ağrılı bölgelere masaj yapılabilir. Bu yağların ağrı kesici özellikleri vardır.

  - Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercanköşk baharatlarının yemeklerde bolca tüketilmesi yararlıdır. Çünkü ısıtıcı özellikleri vardır kemikteki rutubetleşmeyi azaltarak enflamasyonu engellemeye yardımcı olurlar.

  -Kas-kemik ve tüm eklem hastlarına faydalı olan yiyecekleri (Isırganotu, ıspanak, roka, semizotu, dereotu, tere, maydanoz, kişniş, kıvırcık, göbek salata, marul, pırasa, kereviz, kırmızıpancar, havuç, sarımsak, turp,arpa, yulaf, ceviz, ketentohumu, kiraz, vişne, elma, üzüm, incir, erik, greyfurt, limon, nar, portakal, karpuz) tüketebildiğinizi, tüketin

  Diğerleri:
  - Bu hastalar çok ve karışık yemek yememeli, hazır katkılı yiyecek ve içecekler, tıbbi ilaçlar, kimyasal maddeler(deterjanlar, parfümler…) den uzak durmalı, hareketsiz kalmamalıdırlar.

  - Siyah çay, kahve, asitli içecekler, çikolata, her çeşit konserve, süt, peynir çeşitleri, dondurma kesinlikle tüketmeyiniz.

  - Kabız olmamaya dikkat edin. Haftada bir magnezyum sülfat, KRONİX, veya ishal edici gıdayı 2-3 gün kullanıp, 2gün ishal olmayı sağlamak sizin için faydalı olacaktır.

  -Bedene uygun egzersiz yapılmalıdır.

  - Tuz tüketimi kaya tuzu veya himalaya tuzu olmalıdır.

  GENEL TAVSİYELER;
  -İki öğün arasında en az beş saatin geçmesine dikkat edin. (öğünler arasında nohut tanesi büyüklüğünde dahi bir şey yemeyin.)

  -Yemek sırasında ve yemek sonrası 2 saat içinde su içmeyin.

  -İki hayvansal gıdayı (iki proteini) bir arada almayın.Tüketeceğiniz eti sebze ile beraber alın.

  -Mümkün olduğu kadar rafine şeker, beyaz ekmek kullanmayın.

  -Tuz kullanmayın. Vücudun su toplamaması ve ödem oluşturmasını engellemek için az miktarda himalaya veya kaya tuzu tüketebilirsiniz.

  - Öğünler arasında az miktarda su-kahve-çay içebilirsiniz.

  -Zamanın da ve ehil kişilerce hacamat ve sülük (hiruda) tedavi yaptırın.
   


Sayfayı Paylaş