Anıtkabir'deki Bilinmeyen Sır

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 24 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Anıtkabir'deki sır ortaya çıktı
  Anıtkabir'deki bilinmeyen ölüm tutanağı, Anıtkabir'deki bilinmeyen ayrıntı

  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi merhum Prof. Dr. Emin Barın ile Anıtkabir'in kitabelerini yazan ressam-hattat Etem Çalışkan bilinmeyen bir gerçeği açıkladı.

  Anıtkabir’in kitabelerinin yazımında görev yapan ressam-hattat Etem Çalışkan, Atatürk’ün ölüm tutanağının gümüş muhafaza içerisinde kabre gömüldüğünü öne sürdü. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi merhum Prof. Dr. Emin Barın ile Anıtkabir'in kitabelerini yazan ressam-hattat Etem Çalışkan, 59 yıl önce deri üzerine yazılan Atatürk'ün ölüm tutanağının gümüş muhafazada Büyük Önder'in kabrine gömüldüğünü belirtti.

  Öğrencilere, sanatı, anıları ve hayata bakış açısı üzerinde sunumlar yapan ve Anıtkabir ile ilgili hayatının en önemli dönemini anlatan Çalışkan, kendi el yazısıyla Atatürk portrelerinin üzerine, Atatürk'ün sözlerini yazıp imzasını da atarak eğitim kurumlarına hediye etti.

  Çalışkan, kitabelerdeki yazı karakterlerinin Anıtkabir'in mimari yapısıyla uygun olduğunu söyleyerek eski Osmanlı mimarisinde de durumun böyle olduğunu ifade etti.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş