Anestezi mezunları ne iş yapar

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Anestezi Mezunları Ne iş Yapar?
  Anestezi mezunları ne iş yapar

  Anestezi
  Anestezi programının amacı ameliyatlarda anestezi işlerinde hekime yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektedir. Anestezi teknikeri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışır. Bu alanda yetişmiş elemana ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunlarının hemen iş bulmaları mümkündür.

  Programın Amacı: ameliyatlarda anestezi işlerinde hekime yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu programda anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi meslek dersleri okutulur. Derslerde uygulamalara önemli ölçüde yer verilir.

  Gereken Nitelikler: Anestezi programında okumak isteyen bir kimsenin, biyoloji başta olmak üzere, fen derslerine ilgi duyması, bir tıp ekibinin üyesi olarak çalışabilmek için dikkatli, titiz ve sorumluluk sahibi olması gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Anestezi programını bitiren bir kimseye "Anestezi Sağlık Teknikeri" ünvanı verilir. Anestezi teknikeri her türlü ameliyatlarda hastanın uyutulması için gerekli tıbbi yöntemleri, hekimin yönergeleri doğrultusunda uygular.

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
  1. Ameliyat olacak hastanın genel sağlık durumunu inceler,
  2. Hastanın sağlık durumunu ve vücudunun yapısını göz önünde bulundurarak gerekli anestezi (narkoz, uyutucu madde) miktarını hekimin gözetiminde belirler ve hastayı uyutur,
  3. Hastanın hazır olduğunu, ameliyatı yapacak hekime bildirir,
  4. Ameliyat boyunca hastanın durumunu gözler; yaşamı tehlikeye girdiğinde hekimle birlikte müdahale eder,
  5. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder,
  6. Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular.
  Çalışma Alanları: Anestezi teknikeri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışır. Bu alanda yetişmiş elemanına ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunların hemen iş bulmaları mümkündür.
  [/FONT]
   


Sayfayı Paylaş