Android'lerde SDCARD Üzerinden Apk Uzantılı Olmayan Uygulamaları Yüklemek

Konusu 'Android' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Apk uzantılı olmayan uygulamaları Android Tellerde SDcard üzerinden yükleme

  Arkadaşlar android telefonlarda bazı uygulamaları çalıştırmak için sadece apk dosyası yeterli olamamaktadır. Bunun sebebi o uygulamanın sistem dosyalarının geçerli yolda bulunan dizinin içinde bulunmamasıdır. Bir çok program apk dosyası telefona kurulduktan sonra wifi veya operatör üzerinden internete bağlanmak istemekte ve bu sistem dosyalarının internetten indirmek istemektedir. Fakat aldığınız apk dosyası lisans korumasına takılırsa ki çoğunlukla takılacaktır bu sistem dosyaları internetten kurulamayacak ve sizde bu oyunları telefonunuzda çalıştıramayacaksınız. Bu sebepler bazı oyun veya programlarda apk dosyasının yanında birde klasör içinde bir grup dosya daha verilmektedir. İşte bu sistem dosyalarıdır. Bu tip dosyalar elimize geçtiği zaman bir hafıza kartı vasıtası ile telefonumuza aktarma yapabiliriz.

  Bunun için hem apk dosyasını hemde yanında gelen sistem klasörünü hafıza kartına bilgisayardan kopyalıyor daha sonra bu hafıza kartını telefonumuza takıyoruz.

  Telefonumuzda eğer dosya yöneticisi yoksa (AndExplorer) yada (AndroZip) gibi uygulamalarla hafıza kartına ulaşıp önce apk dosyasının üzerine tıklayıp kuruyoruz.

  Kurulum bittikten sonra sistem dosyasının bulunduğu klasörü uygulamanın çalışması için gerekli olan yola kopyalıyoruz.

  Bu yollar sdcard içerisinde çeşitli grupların altında olabilir.

  Örneğin;
  /sdcard/Android/data/
  /sdcard/gameloft/games/
  /sdcard/data/data/
  /sdcard/data/

  veya uygulamanın kendi ismini taşıyan bir klasörde olabilir. Bunun için kuracağınız uygulama ile ilgili yön gösterici bir döküman varsa bunu takip etmeli yok ise kendiniz sdcard içindeki kök dizinde arama yaparak uygun klasörü bulmalısınız.

  Yukarıda belirttiğim gibi (AndExplorer) veya (AndroZip) gibi uygulamalarla hafıza kartına ulaşıp sistem klasörünü kopyalayıp ardından sdcard dizinine geçerek uykun yoldaki klasörün içinde bu dosyayı kopyalıyoruz.

  Sonrada menüden kurduğumuz uygulamayı açıp keyifle kullanıyoruz.
   


 2. Misafir Guest

  iyi güzel acıkladında zaten bu yöntem olması gereken yöntem, bunun başka bir yolu yokki, özelikle oyunlar için gecerli bir konu bu cünkü onların uygulama dosyaları cok büyük hatta 1gb lık oyun dosyası vardı bende, bunu telefonla indir artık kac saatde iner. Bu durumda ben sd data dosyaları ile indiririm pc ye sonra telefona atarım genelde sd data dosyaları konumu verilir ama oldu ki verilmedi nerede olduğunu bilmiyorsunuz bunun çok güzel bir yolunu söyleyeyim, oyunu açın o anda klasör kendisi sd kart içine atar çünkü ona download yapmak isteyecek, siz geri gelin o dosya nerde bulun ve elinizdeki oyun data klasörünü onun yerine atın, bunun içinde üç yer vardır . bir sd kart ana kök dizini yani sd karta girdinmi oraya atarsın, diğeri iste android/data icinde olur burası uygulamalarında depolandığı verilerin bulunduğu yerdir, bir diğeri ise markaya özel gameloft oyunları için sd kart içindeki gameloft klasörü icinde eğer yoksa oluşturmayı ilk anlattığım yöntem ile yapar zaten.. işte olay budur ama bir konu varki adıda üzerinde olduğu gibi sd data klasörü, yani oyun data klasörü bunlar sd kart içinde olur telefon belleğinde değil, sanırım büyük bellekli olan galaxy gibi telefonlarda dosya yöneticisi farklı arkadaş bundan kullanıyor olabilir o yüzden telefon diye anlatılmıştır ama burada önemli olan oyun kendisi klasörü nereye açıyor, bilmeyenler ona dikkat etsin, büyük ölçüde sd kart içine atılır!! bu uyarıyı ve bazı düzeltmeleri bilgisi olmayanlar için yapmak istedim paylaşım için arkadaşa teşekkür ediyorum.
   

Sayfayı Paylaş