Androgenetik Alopesi

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve elif tarafından 22 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Androgenetik Alopesi

  Genetik yatkınlık ve androjenlerin aktivasyonu sonucu, puberteden sonra terminal kılların vellusa dönüşmesi ve dökülmesi ile karakterizedir. Androjenler erkekte testis, kadında ise over ve adrenal glandda yapılır. Asıl androjen testosterondur, kıl matriksinde keratinositler içinde 5-alfa redüktaz ile dihidrotestosterona dönüşür ve sitoplazmik reseptör ve bağlı proteinlerle nükleusa transfer edilir. Reseptör DNA’ya tutunur ve mRNA oluşur. Sonra asıl protein; başlıca keratinler kodlanırlar. Bazı folliküller androjenleri metabolize ederken kıl büyümesini stimule eder, diğerleri ise büyümeyi inhibe ederek androgenetik alopeside olduğu gibi kılların terminalden vellusa gerilemesine sebep olurlar. Androjenlerin sakal ve vücut kıllarını artırırken, saçlarda dökülmeye yol açmasının nedeni budur.

  Erkeklerde; puberteden sonra genellikle 20. yaştan itibaren başlar. Bazan 30-40 yaşlarına kadar gecikebilir. Vakaların %96’sında bitemporal gerileme şeklinde başlar. Vertekste seyrelme, açılma olur. Bazan tümüyle dazlaklık oluşur. Fakat oksipital bölge daima salimdir. Terminal kılların vellusa dönüşümü vardır. Erkeklerde hormonal denge normaldir. Erkek tipi alopeside koroner arter hastalığı riski normallere göre fazladır.turkeyarena.com
  Kadınlarda; genellikle 20 yaş sonunda ve 40 yaşın başında başlar. Frontal-verteks arasında difüz seyrelme ve terminal kılların vellusa dönüşümü vardır. Saç seyrelmesinin giderek genişlediği görülür. Polikistik over, androjen salgılayan over tümörleri ve adrenal tümörleri gibi çeşitli hastalıklara bağlı olabilir. İlgili hormon seviyelerine bakılmalı ve over-sürrenal ultrasonografi yapılmalıdır. Kadınlarda serbest testestoron ve DHEA sülfat seviyesinde artma, SHBG seviyesinde azalma olabilir. Bazan akne, hirsutizm, mensturasyon düzensizliği veya virilizasyonla birlikte olabilir.

  Tedavi

  • Minoksidil sol. %2-5. günde iki defa, 7-9 ayda %30-40 düzelme olur. Tedavi kesilince tekrar dökülme söz konusudur. Minoksidilin topikal tretinoin ile kombinasyonu etkiyi arttırır.

  •Finasterid; 5-alfa redüktaz inhibitörüdür. Oral yoldan günde 1 mg finasterid; 1-2 yıl kullanmakla etkili bulunmuştur. Üçüncü aydan itibaren terminal kıllarda artma gözlenir.

  Androgenetik alopeside anahtar reaksiyon, testosteronun dihidrotestosterona dönmesidir. 5-alfa redüktaz enzimi, bu irreverzibl olaydan sorumludur. Finasterid selektif olarak prostat ve deride bu androjen aktivitesini engellemektedir. 5-alfa redüktaz enziminin 2 izoenzimi vardır. Tip 1; deride ve saçlı deride çok, tip 2 ise özellikle prostat ve kıl folliküllerinde bulunur. Finasterid; tip 2 5-alfa (turkeyarena.com)
  redüktaz inhibitörüdür. Oral yoldan verilen finasterid serum, prostat ve saçlı deride dihidrotestosteron seviyesini azaltır. Yan etkileri ise impotans ve ejakülasyon bozukluğudur, ancak hormonal bir bir yan etki göstermez. Finasterid gebelerde veya gebe olma ihtimali bulunan yaştaki kadınlarda kontrendikedir. Çünkü fetal testosteronun dihidrotestosterona dönme reaksiyonunu inhibe ederek, erkek fetusta virilizasyon bozukluğu yapar.
   


Sayfayı Paylaş