Anayasa Mahkemesi (The Supreme Court)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Anayasa Mahkemesi (The Supreme Court)

  [​IMG]


  Mevcut Anayasa Mahkemesi bir Mahkeme Başkanı ve sekiz hakim olmak üzere dokuz üyeden oluşur. Bütün diğer Federal Mahkeme üyeleri gibi Anayasa mahkemesi üyeleri A.B.D.Başkanı tarafından atanır, Senato tarafından onaylanır, Anayasa Mahkemesi'ne özgü olarak görevi suistimal etmedikleri sürece ömür boyu görev yaparlar. Anayasa Mahkemesi'nin çalışma takvimi her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü başlar, Haziran başında sona erer.

  Anayasa'da genel ifadelerle tarif edilen Mahkeme'nin görev alanı üzerinde Kongre'nin çok geniş belirleyici rolü vardır. Anayasa Mahkemesi'nin en önemli görevi diğer mahkemelerin kararlarını temyiz etme yetkisidir. Bu görevin sınırları bütünüyle Kongre tarafından belirlenir.

  Mahkeme'nin asli görevlerinden biri de başka eyaletlerin kamu görevlilerine açılan davalar ile herhangi bir eyaletin taraf olduğu davalara bakmaktır. Kongre'nin bu tip davalarda Anayasa Mahkemesi üzerinde ne görevden almak ne de yetkilerini arttırmak yönünde etkisi yoktur.
  Davalar alt federal mahkemelerden Anayasa Mahkemesi'ne çeşitli yollarla gelir.

  [​IMG]

  Birinci yol, genellikle Bölge Mahkemeleri'nden (District Courts) sonraki aşama Üst Mahkemeler (Courts of Appeals) olduğu halde, belirli özel şartlar altında davaların doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne gelmesidir.

  İkinci yol, İddia Mahkemesi'nin (Court of Claims) kendisinin Anayasa Mahkemesi'ne incelediği dava ile ilgili bir 'soru yöneltmesi'dir. (certify a question of law) Ayrıca, İddia Mahkemesi (Court of Claims) ile Gümrük ve Patent Üst Mahkemesi'nde (Court of Customs and Patent Appeals) görülen davalar yazılı 'temyiz talebi' (writ of certiorari) sonucu Anayasa Mahkemesi'nde incelenir.

  Üçüncü ve en önemli yol ise, Üst Mahkemeler'de görülen davaların itiraz sonucu son aşama olarak Anayasa Mahkemesi'nde görülmesidir.
  Anayasa Mahkemesi gelen 'temyiz talebini', davayı yeniden görüşülmesini gerektirecek özel ve önemli unsurlar olduğuna karar verirse kabul eder. Mahkeme'nin karar vermesini sağlayacak özel ve önemli unsurların tarifi tamamen Mahkeme'nin yorumuna bağlıdır. Mahkeme gelen temyiz talebini programının yoğunluğu ve öncelik verilmesi gereken davalar bulunması sebebiyle reddebilir. Bu, alt mahkemenin kararının onaylandığı anlamına gelmez, sadece davanın o dönemde görülemeyeceği anlamına gelir.
  Eyalet Mahkemeleri'nin sonrasında doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilmek için Eyalet Mahkemesi'nin bir federal yasayı geçersiz veya yetersiz ilan ederek karar vermiş olması gerekir. Bir başka durum ise taraflardan birinin, federal kanunlar veya anayasa tarafından verilen bir hakkın Eyalet Mahkemesi tarafından gözardı edildiği iddiası ile başvurmasıdır. Ancak yine de davacının Anayasa Mahkemesine kadar çıkması çok zordur çünkü öncelikle bütün üst eyalet mahkemelerinin denenmesi gerekir. Bütün bu aşamalarda çözülemeyen sorunun Anayasa Mahkemesi'ne kadar gelebilmesi çok sınırlı ve özel şartlarla mümkündür.
  Pratikte zor olsa da, yasal olarak Eyalet Mahkemesi kararlarının Anayasa Mahkemesi'nde temyize açık olması, Amerikan federal yapısının temel taşlarından biridir; çünkü eyaletten eyalete farklılıklar gösteren yerel yasaların temelde bir ve tek ulusal dayanağı olduğunu göstermektedir.

  Anayasa Mahkemesi resmi web sitesi için tıklayın.
   


Sayfayı Paylaş