Anason Hastalık ve Zararlıları

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 8 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Anason Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele

  Hastalıklar:
  Anasonda çökerten: Nemli havalarda tarlanın su tutan kısımlarında genç fidelerin yer yer sararması ile kendini gösterir. Hastalığın ilerlemesi sonucu sararan genç fideler kurur ve ölür. Yer yer boşalmış sahalar meydana gelir. Hasta bitki topraktan çekildiğinde kök boğazından aşağı kısmının iplik gibi incelmiş ve esmerleşmiş olduğu görülür. Toprak kaynaklı olan bu hastalık etmenleri ülkemizde çok yaygındır.

  Kültürel önlemler: Hububatla münavebe yapılmalı, iyi bir toprak işlemesi yapılmalı, ekimi toprak ve hava ısındıktan sonra tohumlar fazla derine gitmeyecek şekilde yapılmalı, sık ekimden kaçınılmalı, hasta fideler sökülüp atılmalıdır.

  Kimyasal mücadele:

  Etkili madde: PCNB(Quintozene) %18 toz
  Karık usulü ekimde dekara2.5kg / Serpme usulü ekimde dekara 5kg ilaç tohum ile birlikte tohum yatağına verilir.

  Zararlılar:

  Anason Güvesi:
  Zararı larvalar meydana getirir. Yaprak, çiçek ve tomurcukları yer, yapraklarda küçük delikler açarlar. Yaprak zarının altında galeriler meydana getirir. Ağ örerek henüz oluşmakta olan çiçekleri ve olgunlaşmak üzere olan tohumları yiyerek verimin oldukça azalmasına sebep olurlar.

  Kültürel Önlemler: Tarla temizliğine önem verilmeli,erken ekim yapılmasına dikkat edilmelidir.

  Kimyasal Mücadele: Bulaşma % 20’yi bulduğunda çiçeklenmeden önce ilaçlı mücadeleye geçilir.

  Etkili madde Formülasyon Dozu(100 l suya)
  Fenthion 525g/l EC 100 ml
  Azinphos-Methyl 230 g/l EC 200 ml
  Azinphos-Methyl%25 WP 160 gr

  Anasonda Yaprak Bitleri: Yöresel adı kapya ve ballıbasıra olan yaprak bitleri bitkinin öz suyunu emerler. Yaprakların kıvrılmasına, sararmasına, çiçek ve meyvelerin anormal olmasına neden olurlar. Çiçeklenme devresinde verdiği zarar verim düşüklüğüne neden olur.

  Kültürel Önlemler: Bitki artıkları, tarla içi ve kenarındaki yabancıotlar yok edilmelidir.

  Kimyasal Mücadele: Çiçeklerin şemsiye tablasında veya yaprakların alt yüzeyinde yaprak biti kolonileri oluştuğu zaman %15 zarar saptandığında hava koşulları da zararlının çoğalması için uygun gittiği takdirde hemen ilaçlı mücadeleye geçilmelidir.

  Etkili madde Formülasyon Dozu(100 l suya)
  Azinphos-Methyl 230 g/l EC 200 ml
  Azinphos-Methyl%25 WP 160 gr
  Diazinon 185 g/l EC 200 ml
  Dimethotote 400 g/l EC 75 ml
  Oxydemeton-Methyl 265g/l EC 100 ml

  YABANCI OT MÜCADELESİ: Anasonda bakım önemli bir yer tutmaktadır. Mücadele yapılmaması halinde %10 ürün kaybı oluşmaktadır. Yurdumuzda en çok anoson üretildiği Antalya-Denizli-Burdur ve İzmir yörelerinde ekim büyük oranda serpme olarak yapılmaktadır. Bu gibi yerlerde yabani otlarla elle mücadele etme zorunluluğu vardır. Sıraya ekim yapılan alanlarda vegetasyon döneminde 2-3 defa çapa yapılması gerekmektedir. Ayrıca kimyasal yöntemden de yararlanılmaktadır.
  Etkili madde Formülasyon Dozu(dekara)
  Trifluralin 480 g/l EC 200 ml

  ÇİĞ:
  Çiğ geceleri anosonun can kurtaranı olup, sabah güneşinde ise baş düşmanı olmaktadır.Anoson çiçekleri tek yaprakcıklı olduğunda çiğ zararı oranı %30-70 arasında olmaktadır.

  İzmir yöresinde çiğ için urgan geçirilmektedir.Bu iş oldukça zor ve zahmetlidir. Ayrıca çiğle Mücadelede sırt atamizörleri kullanılmaktadır. Güneş doğmadan sırt atamizörünün havasını açarak anosonlara rüzgar verip çiğ atılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş