Anadolu Selçuklu Devleti Ticareti Geliştirme Tedbirleri?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 27 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Anadolu Selçuklu Devleti Sosyal ve Ekonomik Hayat
  Anadolu selçukluda ticaret, anadolu selçuklularda ticaretin gelişimi

  Anadolu Selçuklu Devleti ticareti geliştirmek için aldığı tedbirler nelerdir?
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal ve Ekonomik Hayat

  Anadolu Selçuklularındaki sosyal gruplar arasında sağlam bir işbirliği ve uyum mevcuttu. Devleti yönetenlerin büyük yetkileri vardı. Halkın, kanun karşısında hakları vardı. Köylü devletin toprağını işler ve vergisini verirdi. Avrupa’dakinin aksine, Türk köylüsü hürdü. Gerektiği zaman en üst makamlara kadar çıkıp şikayetini yapabilirdi.

  Anadolu zamanla doğu-batı, kuzey-güney ticaretinin merkezi oldu. Anadolu Selçuklu sultanlarının aldığı tedbirler sayesinde ticaret gelişti. Ticaret amacıyla yollar ve bu yollarda tacirlerin ve yolcuların dinlenmeleri için, kervansaraylar ve hanlar yapıldı. Yol güvenliği sağlandı. Tacirlerin malları ve canları devlet tarafından güvenlik altına alındı. Ticareti geliştirmek amacıyla Karadeniz ve Akdeniz kıyılarına yeni limanlar yapıldı. Yeni şehirler kuruldu.
  Anadolu’da lonca teşkilatı kurularak iş hayatı denetim altına alındı. Loncaların başlıca görevi malın kalitesini yüksek tutmak, standart üretimi sağlamaktı. Bunun yanında usta işçinin yetişmesi, iş ve ticaret ahlakının korunması, vurgunculuğun önlenmesi de loncaların görevlerindendi. Çıraklıktan ustalığa geçmek için imtihan yapılarak başarılı olanlara ustalık belgesi verilirdi. Lonca teşkilatına yalnız Müslümanlar girebilirdi. Bu sebeple ticaret zamanla Müslümanların eline geçti. Lonca başkanlarına ahi denirdi. Ahiler ekonomik hayatta olduğu gibi siyasi alanda da etkindiler.

  Ticaretin gelişmesi ile Anadolu şehirleri gerek ilim ve kültür, gerekse mimari bakımdan gelişti. Konya, Ankara, Aksaray, Amasya, Tokat, Sivas, Antalya gibi şehirlerde birçok eser meydana getirildi.

  Sosyal yardımlaşma, hızlı bir gelişme gösterdi. İhtiyacı olanlara parasız yemek veren imaretler kuruldu. Halkın ihtiyaç duyduğu yerlere köprüler ve çeşmeler yapıldı. Hastaneler yapılarak, hastalar tedavi edildi. Bu kurumların giderlerini karşılamak üzere birçok vakıf kuruldu. Vakıf müessesesi gelişti. Bakır ve demir sanayii çok ileri gitmişti. Bu amaçla büyük imalathaneler kurulmuştu. Ayrıca saraçlık, dokumacılık ve halıcılık gibi el sanatlarında da büyük gelişmeler oldu.
   

Sayfayı Paylaş