Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 15 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler
  anadolu hisarında ne yapılır, anadolu hisarı göksu deresine nasıl gidilir, anadolu hisarı göksu evleri, anadolu hisarı göksu evlerine nasıl gidilir

  Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler
  Anadolu Hisarı (Güzelcehisar) Osmanlı askeri mimarisinin en güzel ve gelişmiş örneklerinden biri sayılan hisar Yıldırım Beyazıt tarafından 1391-1399 yılları arasında boğazın kontrolünü sağlamak için ve İstanbul'un fethine hazırlık amacıyla yaptırılmıştır. Göksü deresinin boğaza karıştığı dar alan üzerine kurulu olan hisar dış kale, iç kale, asıl kale ve daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından eklenmiş olan üç kuleden oluşmaktadır. Hisarın ana yapısı dikdörtgen bir kuleden oluşur. Ayrıca hisarın iç kısmında 3. Selim tarafından yaptırılan bir namazgah ile bir de nişangah bulunmaktadır. Kale kapısı ile dış duvarının bir kısmı yol çalışmalarında yıkılan kale Rumelihisarı ile birlikte uzun yıllar boyunca boğazın kontrolünde çok önemli bir işlev görmüştür. Zamanla askeri önemini kaybeden Anadolu Hisarı günümüzde Boğaziçi'nin en güzel manzarasını oluşturan yapılardan biridir.

  Göksu ve Küçüksu Mesire Yerleri: İstanbul'daki anılarını ve gezi notlarını yayımlayan Julia Pardoe, Türkçe'ye 18. Yüzyılda İstanbul ismiyle çevrilen The Beauties of Bosphorus adlı kitabında Göksu'ya şu satırlarla anlatır: "Vadinin kendisi çok güzeldir; çimenler kentin başka hiçbir yerinde olmadığı biçimde parlak ve boldur. Yazın, tatil günü olan Cuma günlerinde her sınıftan insan, akan dere, çiçekler, yapraklar ve güneşin tadını, büyük bir zevkle ve ancak Doğuluların yapabileceği bir şekilde çıkarırlar…"

  Anadoluhisarı semtinin en önemli iki bölgesi Göksu ve Küçüksu mesire yerleridir. Osmanlı döneminde Anadolu yakasındaki en rağbet gören mesire yerleri olan Göksu ve Küçüksu günümüzde de oldukça ilgi gören yerlerdir.turkeyarena.net Osmanlı döneminde vazgeçilmez eğlenceler olan boğaz sefaları, sandal gezintileri, dere kenarındaki ortaoyunları, sanatsal etkinliklerle Göksu ve Küçüksu mesire yerleri doğal güzellikleri ile bugün de İstanbulluların yoğun olarak zaman geçirdikleri yerlerdir.

  Küçüksu Kasrı: 1752 yılında Sadrazam Divittar Mehmet Paşa tarafında yaptırılan Küçüksu Kasrı günümüze dek gelen eşsiz güzellikte bir yapıdır. Yapımında tamamen ahşap malzeme kullanılan kasır Türk mimari tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok devlet admına ev sahipliği yapan kasır günümüzde Milli Saraylar'a bağlıdır ve ziyarete açıktır. Ayrıca kasrın hemen yanında 3. Selim'in annesi Mihrişah Sultan için yaptırdığı Mihrişah Sultan Çeşmesi de görülmesi gereken diğer bir tarihi eserdir.

  Yalılar: Anadoluhisarı'nda birbirinden muhteşem yalılar vardır ve bu yalılar semtin kimliğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bir kısmı günümüze ulaşamamış olan yalıların şu an ayakta kalanlarının da bazıları maalesef kaderine terk edilmiş durumdadır. Semtin ve Anadolu yakasının en eski yapısı olan Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı, Zarifi Mustafa Paşa Yalısı, Fuat Paşa Yalısı ve Pembe Yalı semtin en önemli tarihi yapılarındandır. Deniz kenarındaki yalıların yanı sıra semtin ara sokaklarında da birçok tarihi bina görmek mümkündür.
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş