Amsterdam Gezilecek Yerler

Konusu 'Netherlands' forumundadır ve GamZe tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Amsterdam Gezilecek Yerler
  Dam Meydanı
  Avrupa'daki şehirlerde Meydan kültürü çok geniş ve geçerli. En küçük şehirlerde bile bizim en büyük diye gördüğümüz meydanlardan daha geniş meydanlar bulmanız mümkün. Dam Meydanı da Amsterdam için böyle bir Meydan. Istasyona doğru giden Rokin Caddesi ile DamStraat'ın kesişiminde Madame Tussaud's Müzesi, Bijenkorj Alışveriş Merkezi arasında kalan, ortasında basamaklarla çevrili anıtı ile bu büyük meydanı farketmemeniz imkansız. Onlarca bisikletlinin yarattığı trafik modern bir Hindistan manzarası gibi. Nerdeyse devamlı bir gösteri var. Gecenin bir saatinde bile bir sokak sanatçısının ya da bir grubun gösterilerini izlemeniz mümkün.
  [​IMG]
  Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District)
  Dam Meydanı civarında, Amsterdam'ın açık ve hoşgörü kültürünün bir sembolü hale gelmiş olan bu bölgede şehrin genel evleri bulunuyor. Ancak bunlar bildiğiniz tarzın dışında vitrinler halinde sergileniyor. Siz sokakta yürürken vitrindeki hayat kadınlarına bakıyorsunuz. Aslında aynı bölgeden aynı konsept ile Belçika'da da var ancak şehrin bu kadar ortasında değil. Aynı zamanda Sex Show'ların da merkezi burası. Burada çok rahat bir şekilde eşinizle, dostunuzla gidebileceğiniz ve gerçekten ilginç bir deneyim yaşayacağınız sex show mekanı "Casa Rosso Theater".

  Leidseplein
  Bu meydan için Amsterdam'ın en turistik ve en eğlenceli merkezi desem fazla abartmış olmam diye düşünüyorum. Bu meydanda neredeyse hergün bir etkinlik var. Çevredeki birçok kafe ve restoranlarda keyfinize göre yiyip içerbilir, canlı müzik ortamlarında güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Buradaki Cafe American en eski ve ünlü cafelerden.

  Rembrantplein
  Leidseplein'den sonra şehrin diğer eğlence merkezi. Burada da yemek yiyecek birçok mekan, cafe, bar bulabilirsiniz. Aynı zamanda hızlıca ve küçük miktarlarla kumar oynayabileceğiniz Casino'lar da bulunuyor.
  [​IMG]

  Vondelpark
  Küçücük Amsterdam'da, İstanbul'da bulamayacağınız büyüklükte bir park Vondelpark..İçine girdiğinizde gerçekten şehirden tamamen sıyrılabiliyorsunuz. Hem yürüyüş, hem bisiklet için ideal. Ama bisiklet kiralayıp etrafında bir tur atmanızı tavsiye ederim. İçinde güzel bir kaç kafe ve restoran da var. Özellikle fotoğraf çekecek çok güzel noktalar bulabilirsiniz.
  [​IMG]

  RijksMuseum
  RijksMuseum sadece Amsterdam'ın değil, Hollanda'nın en büyük klasik sanat müzesi. İçinde Frans Hals, Rembrandt gibi ünlü Hollandalı ressamların eserlerini bulabilirsiniz. Ayrıca müzede Hollanda tarihi ile ilgili eserler de sergileniyor. Burayı detaylı gezmek isterseniz en az bir gününüzü vermeniz gerekebilir ancak sanat anlayışınız ve ilginize göre 1-2 saatte de gezip çıkabilirsiniz. Girişte biraz sıra olmasına rağmen müze bahçesi dışına taşmamışsa yarım saat içinde müzeye girebiliyorsunuz.
  [​IMG]

  Van Gogh Museum
  RijksMuseum'u gezdikten sonra sırada Van Gogh Müzesi var. Müze çıkışındaki tabelaları da takip ederek yaklaşık 3-4 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan Van Gogh Müzesinde 200'den fazla Van Gogh eseri ile beraber Van Gogh hakkında çok detaylı bilgi edinme fırsatınız var.

  Kısaca Amstardam’ da neler yapılabilir?
  • Mutlaka bisiklet kiralayıp şehrin keyfini bisiklet gezileriyle çıkarın.
  • Anna Frank’in Müzesi, Van Gogh Müzesi Ve Rembrant House’u gezin
  • Blijburg sahili, Vondelpark, Artis hayvanat bahçesi, Nederlans Scheepvaartmuseum (maritime müzesi)
  • Negen Straatjes’te alışveriş yapın.
  • Bloenmarkt , çiçek pazarını gezin; avrupanın en büyük çiçek ihracakçılarından biri olduğundan çiçeklerin satışa sunuluyor, çiçek pazarının yanında Rembrandt meydanı bulunuyor.
  • Eğlenmek için daha çok gençlerin uğradığı, reggeae, hip hop gibi müziklerin çalındığı bir kulüp olan Bitterzoot’e gidin.
  • Keizersgracht kanalı üzerindeki Homomonument (Eşcinsel Anıtı’nı) görün.( Eşcinselleri anmak için yapılmış)
  • Amstardam’ın en önemli simgesi olan kanallar arasında gezinti yapın
  • Vaktiniz olursa Amstardam’a yakın olan Marken Köyü ve Volendam şehrindeki Marken tarihi şirin evleriyle, Volendam da ise ucuz hediyelik eşya dükkanlarını gezip alışveriş yapabilirsiniz.(turkeyarena.net)
  • Amsterdam ucuz bir ülke oluduğu için alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilirsiniz.
  Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten bakabilirsiniz...
  Amsterdam Tourism Guide
   


Sayfayı Paylaş