Amphilophus Citrinellus (Midas)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Amphilophus Citrinellus (Midas)
  Amerikan Çiklitleri içerisinde hem canlı renklere sahip oluşu hem de heybetli görünümleriyle ilgi çeken türlerdendir. Çok dayanıklı bir balıktır ve hızlı büyür. Bakılacağı akvaryumun olabildiğince geniş ve kuvvetli filtrasyona sahip olması gerekir. Amerikan Çiklitleri ile yapılacak karmalarda mutlaka düşünülmelidir. Düz portakal rengine sahip olanların yanısıra beyaz alacalı olanlar da vardır. Karotenden zengin yemlerle mükemmel görünüme sahip olurlar.

  Midas Çiklit son yıllarda yozlaşan türlerdendir. Geçmişte Papağan Çiklit’ten daha fazla dikkat çeken kafalı Midaslar akvaryumcularda sergilenirken bugün genellikle Midas adı altında Labiatus ile yapılan melezleme sonucu ortaya çıkan balıklar pazarlanmaktadır. Piyasada kullanılan Red Devil ismi aslında Labiatus için geçerlidir. Amphilophus labiatus Midas’a özellikle yavruyken çok benzer ancak erişkinlikte hem görünüm hem de davranış farklılıkları belirgindir.

  [​IMG]

  Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri'yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir.

  Midaslar daha tıknaz gövdeye sahip balıklardır. Özellikle erkekleri büyüdükçe kafa yaparak bambaşka vücut formuna sahip olurlar. Labiatus üçgen formlu kafası ve gagayı andıran ağız yapısıyla dikkat çeker. Davranış açısından Labiatus Midas’a göre çok daha geçimsiz bir balıktır.turkeyarena.com

  Midasların beslenmeleri çok özel bir yaklaşım gerektirmez ancak kızartıcı yemleme balıkların görünümünde çok belirgin değişime neden olur. Toprak solucanı gibi doyurucu canlı yemler arada verilebilir. Üretimi güç değildir ancak damızlıkların birbirine zarar vermeden korunması özel önlemler gerektirebilir. Yumurtalarını yan yatırılmış saksı gibi kovuklara dizerler ve korurlar.

  Büyük balıkların oksijensizliğe dayanmaları güçtür. Midas gibi türleri kovada taşımanızı ve mutlaka akülü hava motoru ile desteklemenizi tavsiye ederim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş