Amperi yüksek Opel

Konusu 'Opel' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  2011 yılında Opel,
  Ampera ile elektrikli otomobil dünyasına adım atacak. Aracın neler başarabileceğini bugünden araştırdık. Opel'in gelecekteki elektrikli otomobili hakkında bu kadar gizem yapması aslında gereksiz. Neticede aracın bazı teknik özelliklerini Chevrolet Volt'tan (2010'da ABD'de piyasaya çıkacak) zaten biliyoruz. Ayrıca bu konu zaten yeterince elektrikli.

  Alman üreticinin şimdilik sadece karanlık bir resmini yayınladığı elektrikli otomobili Ampera'nın resmi dünya tanıtımı 5 Mart 2009 tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı'nda yapılacak. Amerikalı Chevrolet Volt ile ikiz kardeş olan otomobilin piyasaya sürülmesi ise 2011 yılında gerçekleşecek.

  Ampera'da aracı hareket ettirme görevi, gücünü lityum-iyon akülerden alan 151 HP'lik bir elektrik motoruna verilmiş. 10 bin 660 adet küçük (1600 mAh) hücreden oluşan T formlu akü bloğunun ağırlığı yaklaşık 180 kg, depolama kapasitesi ise 15 kWh. Tam dolu akü ile Ampera, 60 km boyunca sadece elektrikle gidebiliyor. Yapılan araştırmalara göre Opel müşterilerinin günlük araç kullanma mesafesi yaklaşık 50 km. Yani bu menzil bir günlük kullanımlar için kesinlikle yeterli.

  Benzinli motor sadece aküyü şarj ediyor
  Akü boşaldığında ise devreye küçük bir içten yanmalı motor giriyor. "Range Extender" yani menzil arttırıcı olarak görev yapan motor, aracı direkt hareket ettirmekte kullanılmıyor, sadece aküyü şarj ediyor. Durum böyle olunca Ampera, hem sadece elektrik motoruyla ilerliyor, hem de sürekli prize takılıp şarj edilmesi gerekmiyor. 60 km'den uzun yolculuklarda devreye, benzin veya etanolle (E85) çalışabilen menzil arttırıcı motor devreye giriyor. Bu nedenle Ampera da sıfır C02 emisyonlu bir otomobil olamıyor.

  Dört kapılı yeni otomobilin performans rakamlarını tahmin etmek pek zor olmaz herhalde. Örneğin 0-100 km/s hızlanma süresi 9 saniye, maksimum hız ise 160 km/s civarında olacak. Bir süre önce yaptığı açıklamada Opel Başkanı Hans Demant, C02 emisyonlarının azaltılmasında en ön sıralarda olacaklarını söylemişti. Ancak Demant'ın fiyat konusundaki iddiası o kadar da yüksek değil: İlk elektrikli Opel 40 bin Euro'nun biraz altında bir etiketle piyasaya çıkacak. Diğer taraftan 2011 yılında piyasaya çıkacak olması, rakiplerin de bir şeyler yapabilmelerine imkan sağlayacak gibi görünüyor ve bu da durumu daha heyecanlı hale getiriyor.

  Sonuç: Bu fikrin geleceğinin olacağı kesin. Günlük kısa mesafeli kullanımlarda sadece elektrik motoru yeterli. Aküleri geceleri prize takarak şarj etmek de mümkün. Daha uzun mesafelerde araç, kendi şarj istasyonunu yani içten yanmalı motoru kullanıyor. Tam bir deha ürünü. 2011'e kadar beklemek gerekmesi ise pek hoş değil.

  [​IMG]
  02.02.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş