Amik Ovası Hakkında Bilgi

Konusu 'Ne Nerede' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Amik Ovası Hakkında Bilgi
  Amik Ovası, Hatay ilinde bulunan ve Türkiye'nin en verimli arazilerinden biridir. Hatay çöküntü alanının ortasında yer alan Amik Ovası, zirai potansiyeli çok yüksek kalın bir alüvoyal toprak tabakası ile kaplı olup, aynı zamanda ilin en büyük toprak düzlüğünü oluşturur. Asi Nehri olmak üzere, Karasu ve Afrin Çayı ile beslenen Amik Ovası'nda, yakın zamanlara kadar Amik Gölü adı ile bilinen bir göl vardı. Ancak uzunluğu 16 km., genişliği 10 km olan gölün ve göl çevresindeki bataklıklarla beraber 310 km2'yi bulan arazinin bir bölümünün kurutulması ile göl kayboldu. DSİ tarafından yürütülen ve 1955 yılında başlayıp 1980 yılında tamamlanmış olan kurutma işlemi sonucunda elde edilen zirai verimi yüksek topraklar çiftçilere dağıtılarak tarıma açılmıştır.

  Amik Gölü'nün Asi Nehri aracılığı ile kurutulması projesi çerçevesinde, Asi'nin genişletilmesi ve yatağının taranması çalışmaları sırasında kentin Roma Çağı'ndan beri ayakta duran bu ünlü taş köprüsü (ki Diocletian zamanında yapıldığı tahmin edilir), 1972 yılında yıkılmış, yerine bugünkü betonarme köprü inşa edilmiştir.

  9 Aralık 2007 tarihinde, Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Hatay Havalimanı'da Amik Ovası üzerine yapılmıştır. Havalimanı; eski Amik Gölü aynası üzerine kurulmasından dolayı ve Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında göç eden milyonlarca kuşun, göç güzergahı üzerine olmasından dolayı tartışmalara neden olmuştur.

  Ayrıca; Armageddon ya da Melhame-i Kübra olarakta bilinen, kimi kesimlerce de 3. Dünya Savaşı olarak adlandırılan savaşın burada yapılacağına inanılır.

  Akdeniz'i Amik Ovası'ndan Nur Dağları ayırmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş