Amerika'nın Başkanları Listesi

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Amerika'nın Başkanları Listesi

  [​IMG]

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile yatıp kalktığımız bugünlerde, gerilen sinirlerimizi gevşetmek üzere ABD tarihindeki cumhurbaşkanlarının kimliklerinden ilgi çekici bilgilere göz atalım diyorum.
  İlk ABD Başkanı George Washington, ülkesini katırla tanıştıran başkandır. Çiftliğinde katır üretmiş ve bu dayanıklı, ekonomik hayvanın yeni dünyada yayılmasını sağlamıştır. ABD’nin kurucu babalarından Washington’un kendi çocuğu olmamış. Yirmi iki yaşında dişleriyle başı derde girmiş, ömrü boyunca hiçbir şeyden çekmemiştir, dişlerinden çektiği kadar! Başkan seçildiğinde ağzında bir tek diş vardı, su aygırı dişinden yapılmış takma diş kullanıyordu ama bu protez çok rahat değildi, ağrı yapıyordu, yemesini, konuşmasını, gülmesini güçleştiriyordu. Hatta ikinci defa başkan seçildiğinde göreve başlama konuşması 133 kelimeden ibaretti, 90 saniye sürmüştü.
  En uzun göreve başlama konuşmasını Başkan William Henry Harrison yapmıştır. Hitabı 2 saate yakın sürmüştü, hava çok soğuktu. Harrison orada üşütmüş, ardından hastalık zatürreye çevirmiş, çiçeği burnunda başkan yatağa düşmüş, 32 gün sonra ölmüştür. En uzun başkanlık konuşmasını yapan Harrison böylece ABD tarihinin “en kısa süreli başkanı” mak***** da oturmuştur. Bu olaya “Tecumseh’in Bedduası” gözüyle de bakılır. Harrison yıllar önce general iken Kızılderili reisi Tecumseh’in kuvvetlerini yenilgiye uğratmıştı. Tecumseh bunun üzerine generale bir mesaj göndermişti: “Bir gün büyük reis seçileceksin. Ama vazife başında öleceksin. Senden sonra seçilenler de her yirmi yılda bir vazife başında ölecektir. Bunu böylece bilin! Onlar her öldüğünde Kızılderilileri öldürdüğünüzü hatırlayın!” Gerçekten kendisinden (1840) sonra her yirmi yılda (sonu 0 ile biten senelerde) seçilen ABD başkanı, görevi başındayken ya hastalanıp ölmüş, ya öldürülmüştür... Thomas Jefferson Amerika’da ilk domatesi yetiştiren adamdır. Ayrıca el sıkışmak âdetini de bu topraklarda o ihdas etti. O zamana kadar muhatabın önünde eğilinirdi; Jefferson eğilmeyi, bükülmeyi kaldırıp el sıkışma âdetini yerleştirdi.
  En uzun boylu başkan Abraham Lincoln’dır, 1 metre 93 santim. En kısası ve en zayıfı James Madison’dur, 1 metre 68 santim ve 45 kilo. En şişman başkan 160 küsur kiloyla William H. Taft’tır.
  Taft makam otomobili olan ilk başkandır. (1909) Beyaz Saray’ın ahırını dört araba alabilecek garaja döndürmüştür. Taft’ın bir de Holştayn cinsi ineği vardı, ailenin süt ihtiyacını karşılardı.
  7 başkan solaktı: James A. Garfield, Herbert Hoover, Harry S. Truman, Gerald Ford Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton... Bir tanesi, James Garfield, sağ eliyle Latin, sol eliyle Yunan alfabesi yazardı.
  Kennedy’nin sağ ayağı sol ayağından daha uzundu, özel yapılmış ayakkabı giyerdi.
  Yedinci başkan -ki iyi tanırsınız, dünyada en fazla devr-i dâim eden kâğıt para 20 doların üzerinde resmi vardır- Andrew Jackson, daha başkan değilken, karısına lâf söyleyen adamla düello yaptı. Hasmının tabancasından çıkan kurşun göğsüne saplandı, Jackson bir eliyle yarayı bastırıp kan kaybını önlemeye çalışırken silahını doğrultup adamı öldürdü. Fakat kalbinin yanına saplanan kurşun çıkarılamadı, ömrü boyunca vücudunda kurşunla yaşadı. Bu olay ileriki yıllarda başkan seçilmesini engellemedi. O yıllarda düello Amerika’da şerefli bir gelenek addediliyordu.
  Onyedinci Başkan Andrew Johnson okul yüzü görmeyen tek başkandı. Okuma-yazmayı karısından öğrendi.
  Cumhurbaşkanlığı seçimi gerginliği devam ederse hikâyeye devam ederiz!..
  Virginia eyaletindeki Monticello malikânesinde kaz tüyü kalem ile yazdığı İstiklâl Beyannâmesi’ne “Bütün insanlar eşit yaratılmıştır.” yazan Thomas Jefferson’un 187 kölesi vardı.
  Okey kelimesini bilirsiniz. Zaten bilmeyen yoktur. (Bütün dünyada en çok kullanılan, İngilizce bilmeyenlerce de bilinen iki kelime varmış. Biri Okey, diğeri Coca Cola... ) Okey kelimesinin, - orjinal imlâsı “okay”- O.K. diye kısaltılıp yazıldığını da bilirsiniz. “Okey” okunuşu zaten bu iki harfin İngiliz alfabesindeki okunuşlarıdır. Sekizinci başkan Martin Van Buren Kinderhook kasabasında doğmuştu, lâkabı “Old Kinderhook” idi. Seçim kampanyasında hemşehrileri onu desteklemek için bu isimde bir kulüp kurmuştu. Afişlere, ilânlara, sloganlara kelimeyi kısaltıp yazdılar: O.K. Club... Yani, “Oyunuzu Van Buren’e verin, Van Buren’e evet!” demekti bu. O.K. böylece İngilizce’ye ve bütün dillere yerleşti. Bu arada ana dili İngilizce olmayan tek ABD başkanının Van Buren olduğunu söyleyelim, ana dili Felemenkçe idi.
  Okuma yazmayı karısından öğrenen, onyedinci başkan Andrew Johnson terziydi, karısının ve kendisinin elbiselerini dikerdi. ABD’nin tek doktoralı başkanı da Woodrow Wilson’dur, kendisi tarih ve siyasal bilimler profesörüdür.
  Onuncu başka John Tyler’in 15 çocuğu vardı. Dördüncü başkan James Madison pantolon giyen ilk başkandı. Öncekiler “çorap üstü tayt” giyerlerdi.
  Franklin Delano Roosevelt’in annesi tam bir valide sultandı, tek çocuğu vardı, herhalde kız evlât hevesini de gidermek için küçük Franklin’e beş yaşına kadar kız elbiseleri giydirirdi. Annesi oy kullanabilen ilk başkan da oydu. Zira daha önce kadınların oy kullanma hakkı yoktu.
  Hastahânede doğan ilk başkan Jimmy Carter’dir. Ondan öncekiler evde ebeyle dünyaya gelmişti.
  ABD tarihinde yedi başkana “log cabin presidents” derler. Odun kulübe başkanları. Andrew Jackson, James Polk, James Buchanan, Millard Fillmore, Abraham Lincoln, Andrew Johnson, James Garfield. Yani bunlar şehir çocukları değil, ormanların, bozkırların, mezraların, “toprağın” çocuklarıydı, odundan çatılmış fukara kulübelerde doğup büyümüşlerdi.
  Her başkanın göreve başlayacağı gün kanunla belirlenmiştir. İhtişamlı bir tören yapılır. Zachary Taylor’un Beyaz Saray’a oturma töreni Pazar’a denk gelmişti. Yeni başkan dinî inançlarından ötürü Pazar günü törene katılmayı, böyle bir dünya işiyle ilgilenmeyi reddetti, tören birgün sonrasına ertelendi.
  Abraham Lincoln, tarihçilerin ve halkın “en büyük başkan” olarak başarı sıralamasında ihtilâfsız en tepeye oturttuğu isimdir. Lincoln’ın dört oğlundan biri onbir yaşındayken Beyaz Saray’daki çeşme suyundan mikrop kapıp öldü. Bu olay aileyi çok sarstı. Karısı bu olaydan sonra tam toparlanamadı. Birkaç yıl sonra Lincoln da öldürüldü. Ardından iki oğlu daha öldü. Ve “En büyük başkanın” karısı hayatının son yıllarında siyasî çevrelerce itilip kakıldığı gibi, hayatta kalan tek oğlunun marifetiyle malına mülküne tasarruf hakkı elinden alınıp akıl hastahânesine kapatıldı.
  Yerimiz doldu, hikâye bitmedi.

  Beyaz Saray’ı kim yönetiyor?
  Şu anda ABD içinde devlet ile çokuluslu şirketler arasında şiddetli bir mücadele vardır. Bush iktidarı ise ABD devletinin ve halkının temsilcisi değildir. Çokuluslu şirketlerin temsilcisi hatta bazılarına göre avuçları içinde bir esir durumundadır. “Süper zenginlerin idare ettiği bir dünya komplosu” anlamı taşıyan “İlluminati” adlı gizli bir teşkilat 1 Mayıs 1776 tarihinde kuruldu. Birleşmiş Milletler, milletlerarası kuruluşlar dahil bütün dünyayı hegemonyası altına almaya çalışan bu gizli teşkilat ABD’nin bir dolarında da piramit üzerinde tek göz ile sembolize edilmektedir. Texas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Texe Marrs “İlluminati” isimli kitapta gayelerini (Türkiye dahil) açıklamaktadır. (Timaş Yayınevi bu eseri yayınlamıştı)

  Afganistan’ın işgali Unocal’ın zaferi
  ABD petrol şirketi Unocal tarafından ABD’ye götürülüp eğitilen, Unocal’a danışmanlık ve CIA ajanlığı yapan ABD vatandaşı Hamid Karzai, Afganistan Başbakanıdır. Zalmay Halilzad ise Bush’un Karzani nezdinde ABD’nin özel temsilcisidir. 2 milyar dolarlık Trans-Afganistan Boru Hattı gerçekleşmek üzeredir. Bu hat ile Türkmenistan ve Kazakistan petrolü Afganistan- Pakistan- Hint Okyanusu arasında 1400 km’lik boru hattı yapılacaktır. Bu hat gerçekleşmek üzere idi. 1998 yılında ABD, Usame bin Ladin kampını füzelerle bombalayınca bu projeyi Taliban askıya aldı. Evet Afganistan işgali Unocal adına yapıldı.
  Unocal ve Enron dev şirketleri ile Bush ailesi ve Cheney ortaktırlar. Bu iki dev şirket Beyaz Saray’ı idare etmektedir. Dünyanın enerji devi Enron’un şaibeli iflası Bush’un tahtını ilerde sarsacaktır. Bu şirketlerin devamlı destekçisi ve gizli ortağı Bush’tur. Bush’u Afganistan’ı işgale zorlayan şirketlerin başındadır. “Uluslararası İslâmi Terör” yaygarası dünya kamuoyunu aldatmak içindir. Unocal başdanışmanı Yahudi asıllı ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’dir. Enron ve Unocal şirketlerinin ABD dışında 20 bin personeli vardır. Ve CIA ile ortak çalışmaktadır. Bush’un Güvenlik Danışmanı Orta Asya Uzmanı Conleezza Rice “Chevron” şirketi adına Kazakistan’da lobi faaliyeti yapmaktadır.

  Dev şirketler ve bürokratlar
  1990 Körfez Savaşında Irak’a karşı savaş planlarını yapan ABD Genelkurmay Operasyon Şefi Thomas Kelly, o tarihten Enron’un iflasına kadar (Enron’dan) maaş alıyordu. (ABD basını) Enron ve Unocal Bush ailesini besliyor. Bush ailesi de bu şirketler için hukuki ortamlar hazırlıyor. Hatta savaş ve krizler çıkarıyor. ABD’nin Afganistan’ı işgali ve muhtemelen bir Irak saldırısı bu şirketlerin baskısı hatta emr-i vakileriyle olmaktadır. İslâmcı Terörizmle Savaş bahanedir. Bu savaşın perde arkasıdır. Aslında 9. Haçlı Seferi açılmıştır. Karzai’yi Afganistan’ın başına Bush ailesi, Dich Cheney, Unocal ve iflâs eden Enron geçirdi.
  Taliban devrildi. En az 35 aşiret reisine 200 bin ile 200 milyon dolar arasında rüşvet dağıttılar. Taliban yerine şimdilik (geçici) ama (sözde) seçimlerle Hamid Karzai (yani ABD vatandaşı ve Unocal danışmanı ve CIA ajanı) muhtemelen uzun yıllar Afganistan’ın hakimi olacaktır. Karzai Çin’e gittiğinde Doğu Türkistan’daki Türkleri terörist ve düşman ilân etti. ABD terörle mücadele iddiasıyla dünyanın her tarafında terör estiriyor. Küba’daki işgal altındaki deniz üssünde bir nevi vahşet sergiliyor. Bütün bunlar yapılırken ABD kendini herhangi bir makama, topluma ve milletlerarası hukuka karşı sorumlu saymıyor. Afganistan’ın (ABD vatandaşı) Başbakanı ise ABD’nin sivil katliamını savunuyor. Çok uluslu şirketlerin emrinde olan Bush iktidarında, 11. Asır Haçlı zihniyeti ve ilkel kovboy hukuku hakimdir.
   


Sayfayı Paylaş