Amerikan Senato (Senate)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Senato (Senate)

  Her eyalet Senato'da iki senatörle temsil edilirken Temsilciler Meclisi üyeleri eyaletlerin nüfusu ile orantılı olarak belirlenir. Anayasa; savaş ilanı, silahlı kuvvetlerin konuşlandırılması, vergilerin belirlenmesi, borçlanma, bütçenin yönetimi, ticaretin düzenlenmesi ve devletin idaresi için gerekli yasaların çıkarılması konularında Senato ve Temsilciler Meclisi'ne eşit sorumluluk vermiştir. Senato anlaşmalar ve tasarılar konusunda onaylama ve danışmanlık yapmasını sağlayan özel yetkilere sahiptir.

  Anayasa'da belirtildiği üzere Senato her eyaletten iki tane olmak kaydıyla toplam 100 üyeden oluşur. Senatörlerin aday olabilmeleri için en az dokuz yıldır Amerikan vatandaşı, 30 yaşını aşmış ve aday oldukları eyalette ikamet ediyor olmaları gerekir. Her bir Senatör altı yıllık dönem için seçilir ve toplam üye sayısının üçte biri için her iki yılda bir Temsilciler Meclisi seçimleri ile birlikte seçim yapılır. Ölüm ya da istifa gibi istisnai bir durum olmadıkça eyaletlerin iki Senato üyeliklerinden yalnız biri için seçim yapılır, dolayısıyla ikişer yıl arayla yapılan iki Senato seçiminden sonraki seçimde Senato için o eyalette seçim yapılmaz.

  Komisyon Üyeleri, Kongre çalışma döneminin başında belirlenir ve görevlerine kendilerinden sonraki dönemde seçilen Senatör'lere teslim edene kadar devam ederler. Bütün Senato Komisyonları Senato'nun kendisi tarafından oluşturulur. Şu anda, Senato'da 16 sabit, 3 geçici, 2 tane de özel olmak üzere toplam 21 komisyon bulunmaktadır. Senato'nun resmi web sitesi için tıklayın.
   


Sayfayı Paylaş