Amerika'daki Telefon Sistemi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Amerika'daki Telefon Sistemi

  Amerika'daki Telefon Sisteminin Türkiye'den farkı nedir?

  Amerika'da Turkiye'deki gibi telefon işlemleri sadece bir kurumla yürütülmez. Herkesin ortak olarak ması gereken lokal telefon şirketleri vardır. Bu lokal şirketler size aylık şehir içi telefon kullanabilme imkanı sağlarlar. Ayrıca telefon bağlatmak, taşındığınızda haber vermek için bu şirketlerle irtibata geçmeniz gerekir. Bunun dışında aylık telefon faturanız detaylı olarak bu şirket yoluyla size yollanır.

  Lokal şirketlerin yanında bir de size şehir dışı ve yurt dışı servislerini sağlayacak telefon şirketleri vardır ("Long Distance Carriers"). Bulunduğunuz bölgeye hizmet veren bu tip şirketlerin numaralarını telefon rehberinden bulabilirsiniz Bu şirketlerin herbiri size yurt dışı veya şehir dışı aramalarınızın her dakikası için değişik fiyatlar önereceklerdir. Bu şirketlerin hepsiyle görüştükten sonra aralarında en uygun oranlarını vereni seçebilirsiniz. Genel olarak Türkiye'yi aramanın dakikası bu şirketlerin önerilerinde en az 45 sent civarındadır.


  Telefon bağlatmak için neler yapmalıyım?
  Telefon bağlatabilmek için Türkiye'deki gibi telefon ofisine gitmeniz gerekmez; tek yapmanız gereken yaşadığınız yerdeki lokal telefon şirketini arayıp evinize telefon bağlatmak istediğinizi belirtmektir. Eğer bağlatmak istediğiniz telefonun ev için olduğunu belirtmezseniz iş telefonu zannedebilirler ve daha fazla para odeyebilirsiniz. Buradan hattınızla ilgili çeşitli servisler ve tüm bu servislerin tutarı hakkında bilgi alabilirsiniz. Telefon şirketleri de sizden bir ön depozit talep edebilir. Sizden öğrenci olduğunuz ve kredi geçmisiniz olmadığı için daha fazla depozit istenebilir. Bu depozit telefonunuzu kapattırdığınızda size iade edilecektir. (Bazı durumlarda bu depozit size belli bir süre sonra telefonunuzu kapattırmanızı beklemeden de faiziyle geri verilebilir.) Gerekli bilgileri verip, adınızın telefon rehberinde nasıl görünmesini istediginizi de belirttikten sonra görüştüğünüz kişiden başvurunuzun numarasını, size verilen hattın numarasını öğrenebilirsiniz. Gerekli ödemeleri yapıp, gereken belgeleri size verilen numaraya ilettikten sonra telefonunuz en gec 4-5 gün içinde bağlanacaktır.


  Yerel telefon servisi (Local Service) nedir ve uygun planı nasıl seçerim?
  Amerika'da Türkiye'den farklı olarak şehir içi görüşmelerinize ödediğiniz miktar için de seçenekleriniz vardır.Genelde üç tür yerel servis planı vardir:

  • Sınırsız servis planı ile her ay sabit bir para karşılığında şehir içi konuşmalarınızı sınırsız olarak yapabilirsiniz.
  • Sınırılı servis planı ile, ödemeyi kabul ettiğiniz aylık ücret karşılığında ay içinde belli bir sayıya kadar şehir içi telefon görüşmesi yapabilrsiniz. Bu sayıyı geçerseniz ekstra para ödemeniz gerekir.
  • Ekonomik servis planı sınırlı servis gibidir. Eğer ay şehir içi görüşmeleriniz ortalama 40 taneden az ise bu servisi seçmeniz en idealidir.
  Telefon Rehberi nasıl kullanılır?
  Telefon rehberleri telefonunuzu bağlattığınız ana telefon şirketi tarafindan basılır ve her eve ücretsiz olarak dağıtılır. Sarı Sayfalar (Yellow Pages) ve Beyaz Sayfalar (White Pages) olmak üzere iki tür telefon rehberi mevcuttur. Sarı sayfalarda iş yerlerinin telefon numaralarını kategorilere ayrılmış şekilde bulabilirsiniz. İş yerlerinin telefon numaraları ayrıca rehberin bir başka bölümünde alfabetik olarak da sıralanmıştır. Beyaz sayfalar ise üç bölümden oluşur. Ilk bölümde ev telefonları, ikinci bölümde ticari iş telefonları ve çeşitli organizasyonların numaraları, üçüncü bölümde ise devlet dairelerinin numaralarını bulabilirsiniz.


  Acil Durumlarda Hangi Numaraları Aramalıyım?
  Acil durumlarda arayabileceğiniz iki numara vardır. 911 ve 311. 911'i çok acil durumlarda (yangın, trafik kazasi, soygun, ambulans gerektiren durumlar gibi) aramalısınız. Operatöre yavaş ve açık bir şekilde adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı verdikten sonra gerekli yardım çok kısa sürede kapınıza ulaşacaktır. 311'i ise acil olmayan durumlarda (yolda arabanızın bozulması, komşularınızın rahatsızlık veriyor olması gibi) arayabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş