Amerikada Paranızın Güvenliği İçin

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Paranızın Güvenliği İçin


  Harcamalarınızı nakit, çek, kredi kartı veya banka kartı seçeneklerinden hangisiyle yaparsanız yapın ama mutlaka dikkatli davranın. Kredi kartı numaranızın ve son kullanma tarihinin başkalarının eline geçmemesine özellikle dikkat edin.


  Üzerinizde ve evinizde yüklü miktarlarda nakit para bulundurmayın, çünkü pekçok yabancı öğrenci hırsızlığa maruz kalmıştır. Her gün ne kadar paraya ihtiyacınız olacaksa o kadar ve acil durumlar için fazladan 10 veya 20 dolar bulundurun. Paranızı tek bir cepte veya cüzdanda taşımayın. Erkekler cüzdanlarını ön ceplerinde taşımalı, bayanlar ise el çantalarını sürekli yanlarında bulundurmalıdır. Bayanların genelde yaptığı yanlışlardan biri restoran veya kütüphane gibi kalabalık yerlerde çantalarını sandelyelerinin arkasına asmaktır. Erkekler de cüzdanlarını ceket veya paltolarında bırakmak yerine her an yanlarında taşımalıdırlar. Alışverişlerinizde paranızın üstünü mutlaka sayarak alın.


  ATM (otomatik vezne)'leri kullanırken özellikle dikkatli olun. Eğer mümkünse kapalı kabinli ATM'leri ve olabildiğince gündüz saatlerinde kullanın. Etrafınızda şüpheli biri varsa veya bir şekilde rahatsız hissettiyseniz ATM'yi kullanmayın. Paranızı çektikten sonra asla makinenin önünde veya görünür bir yerde para saymayın. İşleminizi tamamlamadan ve ekranda yeni müşteri için yazılar belirmeden makinenin başından ayrılmayın, aksi takdirde sizden sonra gelen hesabınıza girip paranızı çekebilir. Kayıtlarınız için bütün ATM işlem makbuzlarını saklayın. Şifrenizi istisnasız hiç kimseye vermeyin.

  Çek üzerinde yazıyla ve rakamla tutarı yazarken arada boşluk bırakmamaya özen gösterin.


  Çek defteriniz, banka kartınız veya kredi kartınız kaybolur ya da çalınırsa olabildiğince çabuk bankaya bildirmelisiniz. Pekçok bankada kredi kartınız veya banka kartınız çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalıdır. Ancak 24 saat süre içinde bankanıza durumu bildirmezseniz ve kartınızdan harcanma yapılırsa bankanız problem çıkarabilir.
   


Sayfayı Paylaş