Amerikada Önseçim (Primary Elections)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Önseçim (Primary Elections)

  Partilerin, aday adayları arasından seçmenlerin oyları doğrultusunda genel seçimde yarışacak adayı belirlediği, bütün partilerin aynı günde eyalet kapsamında gerçekleştirdikleri, seçimin ilk aşamadır.

  Seçmenler, hem eyaletten eyalete farklılık gösteren sayıda yerel müdürlük ve ofisler için, hem de Delegeler Meclisi adı verilen yerel parlamento için seçim yaparlar. Delegeler Meclisi için adaylığını koyanlar önseçimden önce partiden hangi başkan adayını desteklediklerini ilan eder. Bütün eyaletlerde önseçimler tamamlandıktan sonra her eyaletten delegeleri temsilen bir heyetin katıldığı 'Kurultay' (Convention) toplanır. Kurultay'da kendisini destekleyen delege sayısı kimin daha fazla ise genel seçimlerde partinin başkan adayı o olur.

  Önseçim genellikle seçmenin kayıtlı olduğu parti için başkan adayını belirlediği parti içi prosestir, ancak eyaletlerin 9'unda bir partiye kayıtlı üyelerin diğer bir partinin adayını seçmek üzere oy kullanması izin verilir. Buna 'açık önseçim' (open primary) denir. Seçmenin sadece kayıtlı olduğu partinin adayları arasından seçim yaptığı sisteme ise 'kapalı önseçim' (closed primary) denir ve eyaletlerin büyük çoğunluğunda bu sistem uygulanır. Birkaç eyalette ise parti üyesi olmayan seçmenlerin herhangi bir partiden bir adaya oy verdiği 'çarşaf listeli önseçim' (blanket primary) yapılır . Partilere kayıtlı seçmenlerin dışında kendini bağımsız olarak kaydettiren seçmenler de vardır. Bağımsız seçmenler, kapalı önseçim sistemi uygulanan eyaletlerde oy kullanamazlar. Massachusetts ve New Hampshire eyaletlerine özgü olarak bağımsız seçmenlere önseçim öncesinde kayıtlarını değiştirerek belli bir partinin önseçiminde oy kullanma hakkı verilmiştir.
   


Sayfayı Paylaş