Amerikada Genel Seçim (Presidential Elections)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Genel Seçim (Presidential Elections)

  Başkanlık seçimi 4 yılda bir, kasım ayının ilk pazartesi gününü takip eden salı günü yapılır. 2000 yılı seçimleri de 7 Kasım Salı günü yapıldı.

  Teknik olarak iki aşamalı olan Başkanlık Seçimi'nin en çok bilinen ve katılım sağlanan ikinci aşamasıdır. Başkanlık seçiminde seçmenler aynı zamanda Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin üçte biri için de oy kullanır.

  Genel Seçim sanılanın aksine direkt değil, dolaylı bir seçimdir. Seçmenler oy pusulasında Başkan (President) ve Başkan Yardımcısı (Vice President) için değil; adayları temsil eden, parti üyesi aktif siyasilerden oluşan 'Seçmen Temsilcileri' (Electoral College) için oy kullanırlar. Seçmenlerin kullandığı oylara 'Popüler Oy' (Popular Vote) denir. Bu sistem Avrupa'da benzerleri uygulanan ve bir dönem Türkiye'de de uygulanması düşünülen 'Dar Bölge Seçim Sistemi' nin eyaletler bazında uygulanan versiyonudur. Farklı yanı, 'Seçmen Temsilcileri' (Electoral College) vasıtasıyla dolaylı bir sistem olmasıdır. Sistemin en büyük avantajı küçük partilerin oyları bölmesini önleyerek güçlü hükümetlerin ve Kongre'nin oluşumunu sağlamasıdır.

  Sisteme göre her eyaletin Temsilciler Meclisi ve Senato'daki temsilcilerinin toplamı kadar 'Seçici Oyu' (Electoral Vote) vardır. Kaliforniya ve Teksas gibi büyük eyaletlerin seçici oyu daha fazladır (54 ve 32); buna karşılık nüfusu az olan Deleware'in 3, Oregon'ın 7 seçici oyu vardır. Kongre'de temsilcisi olmayan başkent Washington D.C'nin ise 3 tane seçici oyu vardır. Toplam seçici oy sayısı 538'dir ve Başkan seçilebilmek için salt çoğunluk olan 270 seçici oy almak gerekmektedir. Eyalet bazında fazla 'Popüler Oy' alan parti adayı bütün 'Seçici Oyları' almış gibi hesap edilir. Daha önceki seçimlerde popüler oy toplamı daha az olduğu halde büyük eyaletlerin oyunu alarak daha fazla seçici oy sayısına ulaşan başkanın seçildiği seçim vardır.

  Seçici oy hesabının Temsilciler Meclisi ve Senato seçimine bir etkisi yoktur, zira her biri için ayrı oy kullanılmaktadır. Örneğin şu andaki Başkan Clinton'ın ilk defa seçildiği 1992 seçimlerinde kendisi Demokrat Parti'den Başkan seçildiği halde hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'da Demokrat Parti azınlıkta kalmıştır.

  Amerikan siyasetine ilişkin yanlış bilinen bir diğer gerçek de parti sayısıdır. Son seçim olan 2000 seçimlerine Democrat, Green, Libertarian, Natural Law, Reform ve Republican olmak üzere toplam 6 parti katıldı. Bu parti adaylarının dışında pekçok bağımsız aday da vardır. En büyük iki parti olan Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti dışındaki partilerin kamuoyunda bilinmemesinin sebebi çok az oy almaları, seçim sistemi nedeniyle hiç meclise girememiş olmalarıdır. Bir partinin devletten seçim yardımı alabilmesi için bir önceki seçimde %5 oy almış olması gerekir. Adayın kamuoyunda bilinmesini sağlayan en büyük etken olan televizyon münazarasına (debate) katılabilmesi için kamuoyu yoklamalarında %15 oy oranını geçmiş olması gerekir. İlk olan 1962 seçimindeki Kennedy - Nixon münazarasından bu yana yapılmış ilk ve tek üçlü münazara 92 seçiminde yapılan Clinton-Bush-Perot münazarasıdır. Bu seçimin sonucunda oylar %43_Clinton, %37.4_Bush, %18.9_Perot, %0.3_Özgürlükçü (Libertarian) Parti ve %0.4 (diğerleri) şeklinde sonuçlanmıştır. 92 seçimi bir adayın diğer iki büyük parti adaylarına yakın oy aldığı son kırk yılda ilk ve tek seçimdir.

  Amerika'daki tüm partilerin resmi web siteleri için tıklayın.
   


Sayfayı Paylaş