Amerikada Delege Sistemi (The Delegate System)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Delege Sistemi (The Delegate System)

  Başkanlık önseçiminde, adaylar dolaylı olarak belirlenir. Önseçim'de delege adayları, Kurultay'da (Convention) destekleyeceklerini açıkladıkları başkan adayı adına oy alırlar. Kurultay'da hangi adayın delegesi daha fazla ise genel seçimlerde partinin başkan adayı o olur. Seçilen delegelerin Kurultay'ın ilk tur oylamasında başka bir adaya oy vermeleri yasaklanmıştır. Eğer ilk tur sonunda hiçbir aday açık üstünlük sağlayamazsa, daha sonraki turlarda delegeler istedikleri adaya oy verebilirler.

  Kurultay delegelerinin büyük çoğunluğu önseçimlerde belirlenir. Delegelerin bir kısmı parti mitinglerinde belirlenir, bazıları da parti içinde seçimle geldikleri pozisyon sonucu doğal delege olarak Kurultay'a katılırlar.

  Önseçim, parti üst düzey yöneticilerinin delegeleri belirlediği Merkez Kararı (Old Machine System) Yöntemi'nden ya da seçmenlerin delegelerle toplantılar yoluyla tanışıp seçtiği Konferans Yöntemi'nden (Caucus System) daha demokratik ve pratik bir yöntem olarak seçmenlerin daha fazla katılımını sağlamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş