Amerikada Bankacılık Hizmetleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Bankacılık Hizmetleri

  Amerika'da eğitiminiz sırasında mutlaka bir çek hesabına (checking account) ihtiyacınız olacak. Çek hesabı, paranızı güvende saklarken harcamalarınızı yapmanızı ve ödemelerinizin kayıtlı olmasını sağlayan hesap türüdür. Bazı bankalar müşterilerinden çek hesaplarında asgari bakiye tutmalarını isterler. Bu durumda genellikle hesapta duran paraya faiz uygulanır bu da aylık hesap ücretini karşılamaya yetebilir. Bankaların farklı tiplerde çek hesapları vardır. Bunların arasındaki fark hizmetin sınırlandırılıp genişletilmesinden dolayı aylık hesap masraflarının farklı olmasıdır. Hesabınızı kullanış şeklinize göre bir hesap tipi seçerseniz daha az ücret ödersiniz. Örneğin bankada vezneye gitmeden (veya sınırlı sayıda giderek) işlemlerinizi ATM'den yaparsanız hiç ücret ödemeyeceğiniz bir hesap bile açtırabilirsiniz. Aynı şekilde az sayıda çek kullanacağınızı düşünüyorsanız yazdığınız çek başına ücret alan bir hesap da açtırabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu tüm seçenekleri değerlendirip hesap tipini ona göre belirlemeniz gereksiz masraf ödemenizi önleyecektir.


  Asla hesabınızda olmayan para için çek yazmayın, çünkü hem hakkınızda yasal işlem yapılır hem de ceza ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca karşılıksız çek yazmak (bouncing check) bankanıza karşı sizi mahçup durumda bırakacak ve kredi geçmişiniz açısından büyük bir eksi puan olacaktır. Bu yüzden tüm harcamalarınız ve özellikle ATM'den çektiğiniz paranın kaydını tutmaya özen göstermelisiniz.


  Aslında bütün çek hesaplarındaki paranızı banka kartları (debit cards) veya ATM kartları ile kullanabilirsiniz. Bu kartlar, bir şifre ile size banka tarafından verilir. Böylece otomatik veznelerden para çekip yatırabilir, pekçok bankacılık hizmetlerini 24 saat, bankaya gitmeden yapabilirsiniz.
  Bankanız size bir kredi kartı vermeyi önerebilir. Dikkatli kullanmak kaydıyla kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kredi kartınızla yaptığınız harcamaları daha sonra faizi ile birlikte ödemeniz gerektiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Kredi kartlarını acil durumlarda kullanmak üzere bulundurmak en iyi çözümdür.


  Bankalar, her ay yatırılan ve çekilen miktarları, katılan faiz tutarını gösteren hesap bildirim cetveli (statement) gönderirler. Bu raporun doğruluğunu kontrol etmek tamamen hesap sahibinin sorumluluğundadır. Eğer bir yanlışlık varsa düzeltilmesini istemek en doğal hakkınızdır. Bu şekilde hesap kayıtlarının müşterinin bilgisine sunulmasına 'reconciling the accounts' denir.
  Eğer Türkiye ile Amerika'daki hesabınız arasında karşılıklı havale (wire transfer) yapmak istiyorsanız her iki bankanın sisteminin ülke dışına havale gönderip almaya elverişli olması gerekir. Unutmamanız gerekir ki böyle bir para transferinde her iki banka da havale tutarı ile orantılı masraf alacağı için, hesap bakiyenizde beklemediğiniz miktarda değişiklik olacaktır. Bu tip masrafları da kayıtlarınızda tutmanız gerekir. Banka havalesinin en büyük avantajı posta çekiyle gönderilen havalelerde olduğu gibi gecikme olmamasıdır. Eğer bankanızın sistemi uluslararası havaleye elverişli değilse aracı bir banka aracılığıyla havale gerçekleştirilir, bu durumda havalenin hesabınıza ulaşması üç güne kadar sürebilir. Bankanızın uygulamasını ve havale süresini öğrenmeniz yararlı olacaktır.

  Tasarruf hesabı uzun süre için kullanmayacağınız paranızı güvende tuttuğunuz, düşük de olsa paranıza faiz aldığınız hesap türüdür.

  'Certificates of Deposit' (Mevduat Sertifikası) da bir çeşit tasarruf hesabıdır ancak farkı çok daha yüksek faiz almanıza karşılık daha uzun süre (genelde aylar veya yıllarca) paranıza hiç dokunmadan bankada tutma zorunluluğudur. Paranızı bankada tuttuğunuz süre arttıkça alacağınız faiz de artacaktır.

  Pekçok banka kısaca NOW (Notice of Withdrawal) adıyla anılan ve tasarruf hesabıyla çek hesabının birleşimi olan bir hesap türü sunmaktadır. Bu hesapla sınırlı sayıda çek yazabilirsiniz ve aynı tasarruf hesabında olduğu gibi paranıza faiz alırsınız. Bu tip bir hesap, bakiyesinde yüklü miktarda parası olup az sayıda çek kullananlar için idealdir.

   


Sayfayı Paylaş